Ce „pune pe tarabă” România la Jocurile Olimpice de la Beijing?

Publicat în Dilema Veche nr. 930 din 3 – 9 februarie 2022
Un sport la Răsărit jpeg

Aşa cum îi şade bine, pune pe tarabă un tărăboi. La schi alpin, cea mai bine plasată competitoare care putea reprezenta Româna, Ania Caill, a fost lăsată în afara delegaţiei pe criteriul „oi fi tu bună, dar eşti bătrînă, lasă pe alta mai tînără”. Doar că Ania, de origine franceză, nu s-a dat bătută. Nu e singura franţuzoaică ce vine pe la noi şi face aşa. Că tot ne plac bancurile cu francezii şi războiul, mai ştii? – poate aşa află şi machismul, şi şmecherismul din nou cum e să pierzi în faţa unor „fuste”, ăsta da abis al fiinţei mioritice! Zarva a ajuns la cer şi reclama pentru participarea României la JO de la Beijing, probabil cele mai triste din istorie, pe Marte. Ca să fie şi mai haios, CIO a redistribuit o parte dintre locuri ca urmare a neparticipării Japoniei, iar delegaţiei noastre i-a mai revenit unul. Credeţi că s-a dus către Caill? Nu credeţi? Bravo, sînteţi români adevăraţi! Aşa că a ministrul Sportului i-a cerut demisia şefului federaţiei în cauză, Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, după multe ezitări şi tăceri care sunau vinovat, a întrerupt finanţarea acestei federaţii, iar Salomon, una dintre cele mai mari firme de echipament din lume, s-a retras din contractul cu acelaşi for. Credeţi că, în aceste condiţii, Ania a ajuns în China? Bravo, bravo încă o dată, iată că nu aţi trăit degeaba pe aceste meleaguri! Normal, n-a ajuns! Ţara asta ar trebui să se numească Republica Escu. Fiecare „escu” şi-a luat o parte din ea şi stă cu fundul îngrăşat din banii tuturor pe bucăţica lui de ţară. La ceremonia de deschidere ar trebui să defilăm cu steagurile fiecărei familii. Româniile, aşadar, participă la JO de iarnă şi, pentru că vara nu-i ca iarna (deşi nici verile nu mai sînt ce erau), se duce acolo ca să îl respecte pe baronul de Coubertin. Cum ar veni, ca să fie drumul cu oameni. Despre unii participanţi, nimic rău, sînt sportivi care se chinuie de o viaţă pentru o fărîmă de lumină. Raluca Strămăturaru a ieşit a șaptea la precedenta ediţie olimpică, ceea ce e excelent raportat la concurenţă. Mulţi dintre reprezentanţii noştri sînt studenţi sau au terminat studii universitare. O altă lume faţă de aceea... ştiţi voi care. În sporturile de iarnă, naţiunile care înşfacă mai tot aurul sînt doar cîteva: Norvegia, SUA, Germania, Canada, Austria, Suedia, Elveţia deţin aproape 60% din totalul celor mai preţioase medalii puse în joc din 1924 încoace. Păi, ce legătură avem noi cu ţările astea? Cum? Avem şi noi munţi?! Păi nu, noi n-avem, relieful acestui pămînt are. Şi ce treabă avem noi cu acest pămînt?

image png
Bolboroseala hipnotică a ideilor false
Condiția necesară pentru a evita acest epilog este ca forța de atracție a adevărului să fie mai mare decît bolboroseala hipnotică a ideilor false.
image png
Ursulețul mișel la vînătoare de spioni
Nefericita presupunere că joaca cu cuvintele nu va avea efecte e greșită.
image png
O notă, o stare, o zi...
Altfel, devenim un fel de Mega Image cu de toate...
image png
Ce este întunecarea?
Unii dintre contemporani descifrează misterele galaxiilor îndepărtate cu ajutorul unui nou telescop spațial.
image png
Diamante pe fir de telegraf
Ca și diamantele cumpărate extrem de avantajos de Charles Lewis Tiffany de la aristocrații francezi fugiți din Franța după abdicarea forțată a regelui Ludovic-Filip din 1848.
image png
A treia țeapă
Num-așa, ca ardeleanul suit în Dealul Clujului, vorba unui cîntec.
image png
La o cafea
Cu puţină mămăliguţă caldă, le veţi înghiţi, treptat, pe toate.
image png
Microbiști și tifosi
Indiferent dacă s-a dezvoltat după modelul lui tifoso sau în mod independent, microbist confirmă vitalitatea unei metafore cognitive.
image png
Timpul blamării
Dar cînd vom reuși să facem asta, constructiv, nu doar să ne facem auzite glasurile noastre vitriolate?
p 7 Gaza WC jpg
De ce „restul” respinge Vestul
Această declarație a coincis cu debutul campaniei prezidențiale în SUA, Trump fiind candidatul său preferat.
image png
image png
Buon appetito!
Dar, apropo, cred că, după ce a făcut lumea, Dumnezeu s-a mai gîndit puțin și a creat Italia.
image png
O lecție de responsabilitate
Scriu pentru cititorii noștri de bună-credință, cei mai mulți, care ne prețuiesc și care se vor fi încruntat cînd au văzut numărul nostru de săptămîna trecută.
image png
Cînd economia de piață s-a pierdut printre proteste
Întrebarea este: pînă unde vor merge încălcările principiilor economiei de piață și cele privind funcționarea Uniunii Europene?
image png
De ce n-avea Navalnîi șapcă?
Dar trebuie să îi dăm societății ruse credit că măcar a încercat. Sacrificiul lui Navalnîi e dovada.
image png
Succesiunea
Nici Europa nu stă grozav înaintea unor alegeri care pot să împingă în parlamentele europene diferiți demagogi cu promisiuni maximale și capacități mediocre.
image png
Cum trebuie să fie un președinte
Nu cred în nici o campanie electorală construită pe negativitate, pe agresiune, pe obsesii strict individuale.
image png
Avram Iancu – 200
Și totuși, posteritatea lui este impresionantă și oricine mai simte românește nu poate să nu simtă o înaltă emoție gîndindu-se la el.
image png
image png
Misterul voiniciei
„Strîmbă-Lemne” nu are, după cum se vede, o tipologie fixă, el variind imagistic în funcţie de marotele fiecărei generaţii.
image png
Înscenări
În lipsa exemplelor, utilizatorul obișnuit al dicționarului nu poate fi sigur de excluderea unei construcții.
image png
Viitorul începe ieri
Au mai fost și alte titluri, bineînțeles, poate nu atît de cunoscute, unele de psihologie și dezvoltare personală.
p 7 Adevăratul Copernic jpg
Pletele celeste ale Stăpînului Planetelor
Cel puţin aceasta a fost informaţia care s-a transmis în timp.
image png

Parteneri

Laura Cosoi, foto Instagram jpg
Laura Cosoi, vacanță inedită alături de familie, în Thailanda. Care este experiența pe care o repetă ori de câte ori merg acolo?
Laura Cosoi și familia ei se află în vacanță în Thailanda, destinația lor preferată. Alături de soțul ei și de cele patru fetițe, vedeta care se pregătește să devină din nou mamă a împărtășit experiența inedită pe care a repetat-o în timpul acestei vacanțe.
locuinte sociale 2
Problema locuirii în România: Numărul locuințelor sociale, de 2,5 ori mai mic decât este nevoie
România se află pe ultimul loc din UE în ceea ce privește locuințele sociale, cu doar 0,17% din fondul locativ național fiind locuințe sociale. În țările din Europa Centrală și de Est procentul variază între 6,6% în Polonia și 0,8% în Lituania.
Program special la Muzeul Hărților, de Ziua Culturii Naționale
Program special la Muzeul Hărților, de Ziua Culturii Naționale
Joi, 15 ianuarie 2026, de Ziua Culturii Naționale, între orele 10:00 - 18:00, Muzeul Hărților invită publicul să petreacă timp în mijlocul patrimoniului cartografic pe care îl deține, într-un program special.
sîrski și zelenski   pokrovsk FOTO profimedia jpg
Zelenski: „Lumea nu se poate proteja de nebuni”
Războiul Rusiei împotriva Ucrainei a ajuns la 1.418 zile, pe 11 ianuarie, aceeași durată ca războiul dintre URSS și Germania nazistă din Al Doilea Război Mondial, a spus Zelenski într-un mesaj video.
praf jpg
Ce diferență este dacă folosești praf de copt sau bicarbonat? Detaliul care îți poate ruina rețetele
În bucătărie, diferențele mici dintre ingrediente pot avea consecințe surprinzător de mari. Praful de copt și bicarbonatul de sodiu sunt un exemplu perfect: deși ambele sunt agenți de afânare și sunt folosite pentru a face aluaturile să crească.
masina politie spania jpg
Doi români, un tânăr de 20 de ani și o fată de 13 ani, s-au aruncat în gol de la etajul 9 al unei clădiri din Spania
Un român în vârstă de 20 de ani și o fată de 13, tot româncă, au murit după ce s-au aruncat în gol de la etajul 9 al unei clădiri aflate în construcții din localitatea spaniolă Logroño.
Ministrul Justiției, Radu Marinescu, la Insider Politic Prima TV foto captura video
A plagiat sau nu ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, în teza sa de doctorat?
Mare scandal, mare, pornit de la articolul care îl acuză pe ministrul Marinescu că ar fi copiat nu mai puţin de 140 de pagini din cele 247 ale lucrării sale de doctorat, adică 56,68% din teză.
8  GettyImages 142084686 bd1d429 jpg
Erou sau tiran sângeros? Controversa din jurul lui Magellan, exploratorul secolului al XVI-lea
Cu doar câteva zile în urmă, un nou film de anvergură a readus în prim-plan una dintre cele mai tulburătoare figuri ale marilor descoperiri geografice: Ferdinand Magellan. Navigatorul portughez, devenit celebru pentru expediția care avea să înconjoare pentru prima dată globul, este prezentat acum nu
615279000 1404996334421808 4887194822783624454 n jpg
Start pentru etapa de proiectare a unui nou lot din Autostrada Unirii. Ciprian Șerban: „Marcăm un alt pas important”
Ciprian Șerban, ministrul Transporturilor și Infrastructurii, a anunțat luni, 12 ianuarie, începerea etapei de proiectare pentru lotul 1D al Autostrăzii A8, tronsonul Joseni-Ditrău, din județul Harghita.