Un fel de leafă

Publicat în Dilema Veche nr. 158 din 15 Feb 2007
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png

"Caz de corupţie nr. 1. Victima, statul american, mai precis fondurile de asistenţă în Irak. Făptuitor, Philip Bloom, american trepăduş prin diverse cercuri de afaceri la Bucureşti. Prejudiciu, cam un milion de dolari. Bloom este săltat de procurori în 2006, iar după o anchetă rapidă în stare de reţinere recunoaşte tot şi are în faţă nouă ani de puşcărie. Caz de corupţie nr. 2. Victima, statul român, proprietar la acea dată al băncii BRD. Făptuitor, Gabriel Bivolaru, deputat PDSR. Prejudiciu, în jur de 60-70 milioane dolari. După ani buni de Ťhai să ne facem ca sîntem proşti», de căutat cu poliţia pe la domiciliu în vreme ce el era la şedinţa de partid, de mers cu alai la procuratură, în frunte cu Adrian Năstase şi alţi lideri politici crescuţi sub pulpana lui Iliescu cel sărac şi cinstit, de recursuri şi expertize, Bivolaru primeşte în 2004 cinci ani de puşcărie. Morala: împărţind banii obţinuţi ilegal la lunile de detenţie, reiese că Bloom s-a învîrtit de vreo 9200 de dolari pe lună, iar omul nostru a cîştigat cam 1.100.000 de dolari pe lună (am lăsat de la mine, n-am socotit eliberarea anticipată). Cu alte cuvinte, daca eşti bou şi dai ţeapă statului american, nu te alegi cu mare lucru; tipii ăia cîştigau tot cam atît şi în libertate. Dacă te duce însă capul, dă, frate, un tun statului român, că se plăteşte mult mai bine. Hai să zicem că n-or fi fost toţi banii lui, că a trebuit să împartă 50% cu băieţii din sistem, dar tot rămîne o leafă lunară de o jumătate de milion. În plus, şansa de a fi prins e mică: faptul că Bivolaru este singurul politician de top care a ajuns la puşcărie pentru astfel de fapte aproape că mi-l face simpatic (...). Asta fiind situaţia, ce vă gîndiţi dvs. că face onor clasa politică de la Bucureşti, la două luni după intrarea în UE? Că întăreşte justiţia, care a început să mişte în front, găjbind oameni grei de prin partide, nu doar acari Păun? Aş. Grija lor este să o demită pe Monica Macovei şi noile conduceri ale procuraturilor, ca să fie iar linişte." (Sorin Ioniţă, Evenimentul zilei, 13 februarie) ( C. G. )

image png
Bolboroseala hipnotică a ideilor false
Condiția necesară pentru a evita acest epilog este ca forța de atracție a adevărului să fie mai mare decît bolboroseala hipnotică a ideilor false.
image png
Ursulețul mișel la vînătoare de spioni
Nefericita presupunere că joaca cu cuvintele nu va avea efecte e greșită.
image png
O notă, o stare, o zi...
Altfel, devenim un fel de Mega Image cu de toate...
image png
Ce este întunecarea?
Unii dintre contemporani descifrează misterele galaxiilor îndepărtate cu ajutorul unui nou telescop spațial.
image png
Diamante pe fir de telegraf
Ca și diamantele cumpărate extrem de avantajos de Charles Lewis Tiffany de la aristocrații francezi fugiți din Franța după abdicarea forțată a regelui Ludovic-Filip din 1848.
image png
A treia țeapă
Num-așa, ca ardeleanul suit în Dealul Clujului, vorba unui cîntec.
image png
La o cafea
Cu puţină mămăliguţă caldă, le veţi înghiţi, treptat, pe toate.
image png
Microbiști și tifosi
Indiferent dacă s-a dezvoltat după modelul lui tifoso sau în mod independent, microbist confirmă vitalitatea unei metafore cognitive.
image png
Timpul blamării
Dar cînd vom reuși să facem asta, constructiv, nu doar să ne facem auzite glasurile noastre vitriolate?
p 7 Gaza WC jpg
De ce „restul” respinge Vestul
Această declarație a coincis cu debutul campaniei prezidențiale în SUA, Trump fiind candidatul său preferat.
image png
image png
Buon appetito!
Dar, apropo, cred că, după ce a făcut lumea, Dumnezeu s-a mai gîndit puțin și a creat Italia.
image png
O lecție de responsabilitate
Scriu pentru cititorii noștri de bună-credință, cei mai mulți, care ne prețuiesc și care se vor fi încruntat cînd au văzut numărul nostru de săptămîna trecută.
image png
Cînd economia de piață s-a pierdut printre proteste
Întrebarea este: pînă unde vor merge încălcările principiilor economiei de piață și cele privind funcționarea Uniunii Europene?
image png
De ce n-avea Navalnîi șapcă?
Dar trebuie să îi dăm societății ruse credit că măcar a încercat. Sacrificiul lui Navalnîi e dovada.
image png
Succesiunea
Nici Europa nu stă grozav înaintea unor alegeri care pot să împingă în parlamentele europene diferiți demagogi cu promisiuni maximale și capacități mediocre.
image png
Cum trebuie să fie un președinte
Nu cred în nici o campanie electorală construită pe negativitate, pe agresiune, pe obsesii strict individuale.
image png
Avram Iancu – 200
Și totuși, posteritatea lui este impresionantă și oricine mai simte românește nu poate să nu simtă o înaltă emoție gîndindu-se la el.
image png
image png
Misterul voiniciei
„Strîmbă-Lemne” nu are, după cum se vede, o tipologie fixă, el variind imagistic în funcţie de marotele fiecărei generaţii.
image png
Înscenări
În lipsa exemplelor, utilizatorul obișnuit al dicționarului nu poate fi sigur de excluderea unei construcții.
image png
Viitorul începe ieri
Au mai fost și alte titluri, bineînțeles, poate nu atît de cunoscute, unele de psihologie și dezvoltare personală.
p 7 Adevăratul Copernic jpg
Pletele celeste ale Stăpînului Planetelor
Cel puţin aceasta a fost informaţia care s-a transmis în timp.
image png

Parteneri

Momentul în care un tânăr urmărit de poliție intră în mașina unui viceprimar
Momentul în care un tânăr urmărit de poliție intră în mașina unui viceprimar. Intervenția Poliției, criticată
Un tânăr de 22 de ani a fost plasat sub control judiciar după ce duminică, 27 aprilie, a intrat în mașina viceprimarului din Vicovu de Jos, în timp ce era urmărit de polițiști.
mei istock jpg
Superalimentul subestimat pe care mulți nici nu-l consumă. Reface ficatul, pancreasul și previne diabetul. E foarte bun și pentru ten
Este un aliment pe care cei mai mulți oameni îl ignoră, însă care are nenumărate efecte benefice pentru sănătate. Este vorba despre mei, care deși este considerat de multă lume drept un simplu aliment pentru păsări, el poate fi foarte benefic și pentru oameni!
soc sampanie istock jpg
Consumul de șampanie ar putea reduce riscul de stop cardiac, sugerează un nou studiu
Consumul de șampanie, o dietă bogată în fructe, menținerea unei greutăți corporale sănătoase și o atitudine pozitivă în viață ar putea contribui la reducerea riscului de stop cardiac, potrivit primului studiu de acest tip din lume.
CTP Facebook jpg
CTP, concluzii după dezbaterea electorală: „Sper ca Simion să nu ajungă președinte. Lasconi e o pseudoțață”
Gazetarul Cristian Tudor Popescu speră ca George Simion să nu ajungă președintele României, deoarece se va simți „mai rău decât în ultimii ani ai lui Ceaușescu”.
image png
Desertul bun atât pentru inimă, cât și pentru creier. Bogat în antioxidanți, grăsimi sănătoase, fibre și cu un conținut redus de zahăr rafinat
Când vine vorba de deserturi sănătoase, rareori găsim ceva care să bifeze atât de multe beneficii într-o singură lingură. Budinca de avocado cu cacao crudă este exact acel „ceva”: o combinație cremoasă, plină de nutrienți esențiali pentru inimă și creier,
02980649 9832 4f64 a1c9 689d70f41ebb jpg
Cel mai tânăr pilot de drift din România, victorie la prima etapă a sezonului
Cel mai tânăr pilot de drift din România, Alexis Stan, în vârstă de numai 10 ani, a început sezonul cu o victorie după ce a câștigat prima etapă de la categoria kids din cadrul Campionatului Național de Drift, care a avut loc în weekend pe circuitul din Mureș.
Dacia 8 000 000 JPG
La Mioveni s-a produs modelul Dacia cu numărul 8 milioane
Un model Bigster în echiparea Journey, de culoare Indigo Blue, a marcat joi, 24 aprilie 2025, atingerea jalonului de 8.000.000 de automobile Dacia produse la Uzina Vehicule Dacia din Mioveni.
ambulanta smurd
Alertă la un colegiu din Sibiu. Cursuri suspendate după ce mai mulţi elevi au acuzat aceleaşi simptome
După ce iniţial cinci copii au ajuns la spital cu cefalee, ameţeli şi probleme de respiraţie, şi alţi elevi au acuzat simptome asemănătoare, astfel că marţi cursurile la Colegiul Naţional „Samuel von Brukenthal” din Sibiu au fost suspendate. Au fost evaluaţi medical aproximativ 450 de copii.
tanara 19 ani rapire bebelus bacau.net
Femeia care şi-a vândut bebeluşul susţine că e nevinovată, deşi a primit 3.000 de lei. „Nu am văzut-o niciodată”
Femeia de 33 de ani care şi-a vândut bebeluşul unei tinere de 19 ani care declară că voia să-l folosească la cerşit pretinde că nu o cunoaşte pe acesta şi nu a văzut-o niciodată, deşi a încasat un avans de 3.000 de lei de la ea pentru nou-născut.