În loc de pîine şi sare

Publicat în Dilema Veche nr. 99 din 8 Dec 2005
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png

"A mbasador Taubman, nu mă îndoiesc de faptul că vă veţi bucura de mandatul dumneavoastră. Aici există o reală căldură faţă de Statele Unite, care din nefericire lipseşte din alte părţi ale lumii în această perioadă. Cu siguranţă nu veţi găsi aici acel gen de antiamericanism automat, care trece drept dezbatere politică în multe din capitalele europene. Ambasador Taubman şi dr. Rice, probabil veţi observa blocajele rutiere teribile din Bucureşti. Acestea există datorită slabelor investiţii în infrastructură, însă şi datorită faptului că există o creştere economică. Oamenii îşi cumpără case în suburbii şi maşini ca să poată veni la muncă în centru. Ţara freamătă în acest moment. Din ce în ce mai mulţi oameni o duc bine şi nu se tem să o arate. Bineînţeles, toate acestea sînt veşti bune care nu înseamnă că România duce lipsă de probleme. Cred că corupţia este în scădere, însă reprezintă încă o pată întunecată pe sufletul acestei ţări. Corupţia distruge iniţiativele şi impiedică investiţiile. Aţi declarat că veţi aborda subiectul corupţiei în întîlnirile cu autorităţile române şi veţi încerca să promovaţi o schimbare. Dacă veţi reuşi, vă vor mulţumi românii de pretutindeni. Ambasador Taubman şi dr. Rice, aţi mai declarat că veţi face presiuni pentru redeschiderea adopţiilor internaţionale. Aşa ceva ar constitui o greşeală, în cazul în care vorbiţi serios de combaterea corupţiei în România. Adopţiile internaţionale au constituit una din principalele surse de corupţie în oraşele României (...). Ştiu că probabil aţi auzit multe relatări ale eventualilor părinţi adoptivi, care susţin că în cazul lor adopţia fusese aproape perfectată. Nici unul din aceste cazuri nu a fost demarat înainte de introducerea noii legislaţii. Cu alte cuvinte, cuplurile şi agenţiile de adopţii şi-au depus cererile de adopţie după ce această practică fusese interzisă. Poveştile lor pot fi emoţionante, însă ei cer ca România să-şi încalce propriile legi." (Phelim McAleer, jurnalist irlandez, în Ziua) (C. G.)

image png
Bolboroseala hipnotică a ideilor false
Condiția necesară pentru a evita acest epilog este ca forța de atracție a adevărului să fie mai mare decît bolboroseala hipnotică a ideilor false.
image png
Ursulețul mișel la vînătoare de spioni
Nefericita presupunere că joaca cu cuvintele nu va avea efecte e greșită.
image png
O notă, o stare, o zi...
Altfel, devenim un fel de Mega Image cu de toate...
image png
Ce este întunecarea?
Unii dintre contemporani descifrează misterele galaxiilor îndepărtate cu ajutorul unui nou telescop spațial.
image png
Diamante pe fir de telegraf
Ca și diamantele cumpărate extrem de avantajos de Charles Lewis Tiffany de la aristocrații francezi fugiți din Franța după abdicarea forțată a regelui Ludovic-Filip din 1848.
image png
A treia țeapă
Num-așa, ca ardeleanul suit în Dealul Clujului, vorba unui cîntec.
image png
La o cafea
Cu puţină mămăliguţă caldă, le veţi înghiţi, treptat, pe toate.
image png
Microbiști și tifosi
Indiferent dacă s-a dezvoltat după modelul lui tifoso sau în mod independent, microbist confirmă vitalitatea unei metafore cognitive.
image png
Timpul blamării
Dar cînd vom reuși să facem asta, constructiv, nu doar să ne facem auzite glasurile noastre vitriolate?
p 7 Gaza WC jpg
De ce „restul” respinge Vestul
Această declarație a coincis cu debutul campaniei prezidențiale în SUA, Trump fiind candidatul său preferat.
image png
image png
Buon appetito!
Dar, apropo, cred că, după ce a făcut lumea, Dumnezeu s-a mai gîndit puțin și a creat Italia.
image png
O lecție de responsabilitate
Scriu pentru cititorii noștri de bună-credință, cei mai mulți, care ne prețuiesc și care se vor fi încruntat cînd au văzut numărul nostru de săptămîna trecută.
image png
Cînd economia de piață s-a pierdut printre proteste
Întrebarea este: pînă unde vor merge încălcările principiilor economiei de piață și cele privind funcționarea Uniunii Europene?
image png
De ce n-avea Navalnîi șapcă?
Dar trebuie să îi dăm societății ruse credit că măcar a încercat. Sacrificiul lui Navalnîi e dovada.
image png
Succesiunea
Nici Europa nu stă grozav înaintea unor alegeri care pot să împingă în parlamentele europene diferiți demagogi cu promisiuni maximale și capacități mediocre.
image png
Cum trebuie să fie un președinte
Nu cred în nici o campanie electorală construită pe negativitate, pe agresiune, pe obsesii strict individuale.
image png
Avram Iancu – 200
Și totuși, posteritatea lui este impresionantă și oricine mai simte românește nu poate să nu simtă o înaltă emoție gîndindu-se la el.
image png
image png
Misterul voiniciei
„Strîmbă-Lemne” nu are, după cum se vede, o tipologie fixă, el variind imagistic în funcţie de marotele fiecărei generaţii.
image png
Înscenări
În lipsa exemplelor, utilizatorul obișnuit al dicționarului nu poate fi sigur de excluderea unei construcții.
image png
Viitorul începe ieri
Au mai fost și alte titluri, bineînțeles, poate nu atît de cunoscute, unele de psihologie și dezvoltare personală.
p 7 Adevăratul Copernic jpg
Pletele celeste ale Stăpînului Planetelor
Cel puţin aceasta a fost informaţia care s-a transmis în timp.
image png

Parteneri

Adomnán, abatele de Iona
Legea inocenților: precursoarea medievală a Convențiilor de la Geneva
Convențiile de la Geneva, semnate în august 1949, în urma ororilor celui de-al Doilea Război Mondial, sunt în general considerate standardul de aur al dreptului internațional umanitar.
trump drapel steag american sua
Canadienii boicotează tot ce este american. Amenințările lui Trump au alimentat protestul
Canadienii boicotează tot mai multe produse și servicii americane, de la alimente și mașini până la tehnologie și călătorii, în semn de protest față de politicile lui Donald Trump și amenințările la adresa suveranității Canadei.
pret benzina carburanti grafic pompa benzinarie foto shutterstock
Cât va costa motorina după 1 septembrie și cât pot economisi șoferii la un plin de carburant
Motorina ar putea coborî din nou sub pragul de 10 lei pe litru la unele benzinării începând de la 1 septembrie, după ce Ministerul Finanțelor a decis să crească, temporar, discountul aplicat accizei, de la 20% la 25%.
banner preot masterchef png
Ce a pățit părintele Alexandru Balaban la MasterChef: „Scărlătescu m-a terorizat”. Cum a ajuns să gătească în sutană?
Alexandru Balaban, părintele de la Parohia Sfânta Paraschiva din Dăeni, județul Tulcea, a ajuns concurent la MasterChef!
angajati hipermarket FOTO Adevărul
Era alimentelor ieftine se apropie de final. Semnalul de alarmă tras de experți: urmează efecte în lanț
Perioada alimentelor ieftine s-ar putea apropia de sfârșit, iar consecințele ar putea depăși cu mult coșul de cumpărături al consumatorilor. Semnalele de alarmă vin după o vară marcată de fenomene meteorologice extreme.
Cap de dus femeie FOTO Shutterstock jpg
8 lucruri pe care ar trebui să nu le mai ții în baie, potrivit experților
Umiditatea, căldura și aburul generat de dușurile fierbinți pot afecta grav o mulțime de obiecte de uz cotidian pe care obișnuim să le depozităm în baie.
Alimentare la pompă Foto Magnific com jpg
Ce se întâmplă dacă circuli frecvent cu rezervorul aproape gol. Avertismentul experților auto
Șoferii care circulă frecvent cu foarte puțină benzină sau motorină în rezervor riscă să grăbească uzura unor componente ale sistemului de alimentare, iar acest obicei poate duce, în timp, la defecțiuni și reparații costisitoare.
femeie care se uită la televizor  foto   Shutterstock jpg
Timpul surprinzător de scurt petrecut zilnic în fața televizorului care îți poate afecta creierul
Cercetătorii au petrecut decenii analizând ce se întâmplă cu creierul și corpul nostru atunci când petrecem prea mult timp în fața ecranelor. Orele îndelungate petrecute în fața televizorului în tinerețe pot fi asociate cu o funcție cognitivă mai slabă mai târziu în viață.
sonde petrol
Venezuela vrea afară din Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol. Cum poate schimba piața mondială
Venezuela analizează posibilitatea de a părăsi Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) într-o evoluție care ar pune presiune suplimentară asupra organizației. Venezuela este unul dintre cele cinci state care au fondat OPEC în 1960.