Dubii care nu există

Publicat în Dilema Veche nr. 159 din 23 Feb 2007
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png

"Adrian Năstase, cel pe care Traian Băsescu l-a bătut definitiv în anul de graţie 2004 şi după, împărţea România în două, după cum oamenii votaseră pentru unul dintre ei. De o vreme, România se împarte în alte două părţi: cei care ţin cu Băsescu şi cei care sînt împotriva lui. Şeful statului are darul acesta, de a nu trece neobservat. Cunosc numeroşi oameni cu capul pe umeri, maturi, echilibraţi care, atunci cînd vine vorba de Traian Băsescu, spun ori alb, ori negru, cu multă convingere. Nu există dubiu. Cazul rezoluţiei Bucşaru e un astfel de moment. A făcut şeful statului trafic de influenţă intervenind la Ministerul Transporturilor pentru plata unei anumite firme? Sau a făcut, cu onestitate, doar ceea ce fişa de post i-o cerea, contribuind astfel la înlăturarea unui blocaj financiar dăunator economiei, în general, şi doar unor anumite firme, în special? Pînă cînd vom afla cîte astfel de memorii a transmis preşedintele mai departe, la ministere, la Cancelaria premierului sau către alte instituţii, avem trei variante: să-l condamnăm că a intervenit, să-l felicităm sau să încercăm să aflăm exact cum stă treaba. Dacă preşedintele şi-a pus semnătura doar pe cîteva documente, aparţinînd fix unor personaje din sfera, să zicem, a fostului consilier prezidenţial Elena Udrea, atunci lucrurile devin cu adevărat grave. Ori doar acestea au ajuns la el, ori doar pe acestea le-a ales. Alte două Românii... Iar dacă preşedintele a parcurs şi semnat pe toate documentele care au ajuns la Cancelaria prezidenţială, indiferent cine le-a trimis, tot nu e în regulă. De acord, Băsescu e preşedintele tuturor, inclusiv al lui Bucşaru. Dar există lucruri de care un şef de stat trebuie să se ocupe, sînt cu adevărat importante pentru ţară, şi altele care nu intră în fişa lui de post. Dacă vom afla că a mai dat încă o sută de astfel de rezoluţii, asta nu va însemna numaidecît echidistanţă, ci doar o foarte mare pierdere de vreme. Atunci pentru ce plătim Cancelaria prezidenţială? Şi iar ajungem la fosta blondă de la Cotroceni, al cărei nume apare în tot mai multe scandaluri care îl agaţă pe preşedintele Traian Băsescu. E Elena Udrea punctul slab al preşedintelui? Sau tinde să devină doar un ţap ispăşitor de lux?" (Călin Hera, Evenimentul zilei , 20 februarie) ( C. G. )

image png
Bolboroseala hipnotică a ideilor false
Condiția necesară pentru a evita acest epilog este ca forța de atracție a adevărului să fie mai mare decît bolboroseala hipnotică a ideilor false.
image png
Ursulețul mișel la vînătoare de spioni
Nefericita presupunere că joaca cu cuvintele nu va avea efecte e greșită.
image png
O notă, o stare, o zi...
Altfel, devenim un fel de Mega Image cu de toate...
image png
Ce este întunecarea?
Unii dintre contemporani descifrează misterele galaxiilor îndepărtate cu ajutorul unui nou telescop spațial.
image png
Diamante pe fir de telegraf
Ca și diamantele cumpărate extrem de avantajos de Charles Lewis Tiffany de la aristocrații francezi fugiți din Franța după abdicarea forțată a regelui Ludovic-Filip din 1848.
image png
A treia țeapă
Num-așa, ca ardeleanul suit în Dealul Clujului, vorba unui cîntec.
image png
La o cafea
Cu puţină mămăliguţă caldă, le veţi înghiţi, treptat, pe toate.
image png
Microbiști și tifosi
Indiferent dacă s-a dezvoltat după modelul lui tifoso sau în mod independent, microbist confirmă vitalitatea unei metafore cognitive.
image png
Timpul blamării
Dar cînd vom reuși să facem asta, constructiv, nu doar să ne facem auzite glasurile noastre vitriolate?
p 7 Gaza WC jpg
De ce „restul” respinge Vestul
Această declarație a coincis cu debutul campaniei prezidențiale în SUA, Trump fiind candidatul său preferat.
image png
image png
Buon appetito!
Dar, apropo, cred că, după ce a făcut lumea, Dumnezeu s-a mai gîndit puțin și a creat Italia.
image png
O lecție de responsabilitate
Scriu pentru cititorii noștri de bună-credință, cei mai mulți, care ne prețuiesc și care se vor fi încruntat cînd au văzut numărul nostru de săptămîna trecută.
image png
Cînd economia de piață s-a pierdut printre proteste
Întrebarea este: pînă unde vor merge încălcările principiilor economiei de piață și cele privind funcționarea Uniunii Europene?
image png
De ce n-avea Navalnîi șapcă?
Dar trebuie să îi dăm societății ruse credit că măcar a încercat. Sacrificiul lui Navalnîi e dovada.
image png
Succesiunea
Nici Europa nu stă grozav înaintea unor alegeri care pot să împingă în parlamentele europene diferiți demagogi cu promisiuni maximale și capacități mediocre.
image png
Cum trebuie să fie un președinte
Nu cred în nici o campanie electorală construită pe negativitate, pe agresiune, pe obsesii strict individuale.
image png
Avram Iancu – 200
Și totuși, posteritatea lui este impresionantă și oricine mai simte românește nu poate să nu simtă o înaltă emoție gîndindu-se la el.
image png
image png
Misterul voiniciei
„Strîmbă-Lemne” nu are, după cum se vede, o tipologie fixă, el variind imagistic în funcţie de marotele fiecărei generaţii.
image png
Înscenări
În lipsa exemplelor, utilizatorul obișnuit al dicționarului nu poate fi sigur de excluderea unei construcții.
image png
Viitorul începe ieri
Au mai fost și alte titluri, bineînțeles, poate nu atît de cunoscute, unele de psihologie și dezvoltare personală.
p 7 Adevăratul Copernic jpg
Pletele celeste ale Stăpînului Planetelor
Cel puţin aceasta a fost informaţia care s-a transmis în timp.
image png

Parteneri

piept de pui shutterstock1 jpeg
Rețeta simplă de piept de pui la cuptor cu sos de smântână și usturoi. E gata în mai puțin de o oră
Este o rețetă simplă, gustoasă și care ar trebui să fie gata în aproximativ o oră. Pieptul de pui la cuptor cu sos de smântână și usturoi este alegerea perfectă pentru o masă perfectă în această perioadă.
fete pexels jpg
Cele mai frumoase nume de fete în 2026. Tendințele anului în alegerea prenumelor pentru fetițe
Alegerea numelui pentru un copil este una dintre cele mai importante decizii pe care le iau părinții. Fie că este vorba despre o fată sau despre un băiat, numele va însoți copilul toată viața și va face parte din identitatea sa. De aceea, pe lângă preferințele personale, merită luate în calcul și câ
Gheorghe Hagi a fost prezentat oficial la sediul FRF ca antrenor al echipei naționale de fotbal. FOTO Inquam Photos / George Călin
Grecii i-au dat cu flit lui Gică Hagi. Cota de antrenor a „Regelui” este scăzută în străinătate
Gică Hagi a fost propus la o echipă de tradiție a Greciei, semn că antrenorul are o cotă redusă în afara României.
golcluj jpg
U Cluj vrea eventul: ardelenii din fruntea Superligii sunt în finala Cupei României
Universitatea Cluj s-a calificat la penalty-uri în ultimul act.
index webp
Cine este bărbatul care a deschis focul asupra turiștilor la piramidele din Teotihuacán
Bărbatul care deschis focul asupra turiștilor ce vizitau piramidele, ucigând o femeie și rănind alte 13 persoane a fost identificat drept Julio César Jasso Ramírez, în vârstă de 27 de ani. Acesta avea în rucsac materiale despre un masacru care au avut loc la un liceu din SUA în 1999, relatează NYT.
Pete Hegseth FOTO Profimedia
Vaccinul antigripal nu mai este obligatoriu pentru militarii americani. Hegseth: „Renunțăm la orice obligații absurde și exagerate”
Vaccinul antigripal nu mai este obligatoriu pentru militarii americani. Secretarul Apărării al SUA, Pete Hegseth, a anunțat modificarea importantă. El a explicat că decizia se bazează pe principiul „autonomiei medicale”.
Aeroportul international din El Paso, Texas FOTO shutterstock jpg
Ce s-a întâmplat în noaptea în care spațiul aerian deasupra orașului El Paso a fost închis: confuzie, tensiuni și o armă experimentală
În seara de 10 februarie,2026, în jurul orei 21:00, controlorii de trafic aerian de la Aeroportul Internațional El Paso au primit un mesaj neașteptat de la Administrația Federală a Aviației (FAA).
fructe frigider istock jpg
Trei legume nu trebuie puse niciodată în frigider. Se vor strica foarte repede, își pierd gustul și textura
Atunci când ne întoarcem de la cumpărături, primul lucru pe care îl facem este să punem legumele și fructele în frigider. Însă, experții ne avertizează că nu toate legumele au nevoie de temperaturi reci, iar odată ce le-am pus în frigider, vor începe să-și piardă gustul și textura foarte rapid.
restrictii de circulatie pe autostrada soarelui jpeg
Circulație restricționată, joi, pe Autostrada Soarelui. Șoferii au la îndemână rute ocolitoare
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a anunțat că joi circulația pe A2 va fi restricționată în zona Nodului Rutier Drajna, timp de 9 ore.