Contra-realistul la Palatul Ştirbei

Andrei GAMARŢ
Publicat în Dilema Veche nr. 410 din 22-28 decembrie 2011
Contra realistul la Palatul Ştirbei jpeg

„Ce n-aş da să am o a treia stare pentru suflet, dacă el ar avea două... O a patra stare pentru suflet, dacă el ar avea numai trei...“, scria Fernando Pessoa. Fiecare individ e un complice al realităţii, al locurilor comune şi al lucrurilor care le populează. Ca artist, percepi toate astea cu o şi mai mare acuitate. Fiind niciunde ancorat sută la sută. Ca şi cum ai trăi fără casă, fără ţară, pe un pămînt plutitor, unde totul e la vedere. Complicitatea aceasta, pînă la urmă, e concesia noastră făcută nouă înşine, impusă de anumite norme care mai de care, să convieţuim pentru a supravieţui; de asta o tot tolerăm. Mergem mai departe... sîntem contemporani în viaţă, avem timpul şi spaţiul necesar nouă – „acum şi aici“, viaţa noastră e simplă, limite şi obstacole, salarii şi rate.

Cu toate acestea, „existenţa“ este o idee abstractă, şi omul, care e cel mai în măsură să-şi dea seama de asta, e situat dincolo de „acum şi aici“. Omul e o aproximaţie, undeva, rătăceşte. Omul cu adevărat real este omul ideii ce se frămîntă, este omul dragostei care nu are nimic de-a face cu timpul său, e al aerului şi al lipsei de sprijin. Toate astea le găsiţi în The Counter Realist. Tensiunea unei neaşteptate intruziuni din exterior în lumea individului, în ficţiunea fragilă pe care el o ţese, devine o prezenţă în sine – un personaj ce vine să aducă neliniştea.

Şi iată că o apă neagră s-a instalat chiar în inima Bucureştiului şi vă invit pe toţi cu multă căldură să veniţi la Palat.

Între 15 decembrie 2011 şi 12 ianuarie 2012, voi prezenta la Palatul Ştirbei, situat pe Calea Victoriei nr. 107, un solo show intitulat The Counter Realist, sub auspiciile galeriei Prospekt în colaborare cu asociaţia culturală Oblica. Va fi frig, aşa că să vă îmbrăcaţi călduros. Să veniţi neapărat, căci Palatul Ştirbei aşa cum îl ştim cu toţii nu va exista, va exista altceva...

Andrei Gamarţ este poet şi artist vizual. 

Palatul Versailles aerial jpg
Palatele și castelele Europei: o incursiune în luxul și rafinamentul regal
Palatele Europei au fascinat generații întregi. Fiecare palat oferă o experiență unică pentru cei pasionați de arhitectură, artă și istorie, de la splendoarea barocă din Budapesta, până la bijuteria regală din România,.
dilemaveche ro   Literatura clasica pentru copii   De ce merita redescoperita jpg
Literatura clasică pentru copii: De ce merită redescoperită
"A fost odată, ca niciodată..." Cine nu-și amintește aceste cuvinte magice care deschideau porțile unei lumi fantastice?
dilemaveche ro   Dragostea pentru lectura O mostenire pentru generatiile viitoare jpg
Dragostea pentru lectură: O moștenire pentru generațiile viitoare
Îți amintești de clipele petrecute în copilărie când stăteai cufundat în paginile unei cărți captivante?
comunism jpg
Istoria comunismului: lecturi esențiale pentru a înțelege un fenomen global
Comunismul a fost un fenomen global care a influențat profund secolul XX, iar studiul său continuă să fie de mare interes pentru istorici, politologi și publicul larg.
comunicat instituto cervantes espacio femenino 2024 jpg
Cinema feminin din Spania și America Latină, în luna martie, la Institutul Cervantes din București
Și în acest an, luna femeii este sărbătorită la Institutul Cervantes cu o serie de filme care aduc în atenția publicului o serie de creații cinematografice semnate de artiste din spațiul cultural hispanic.
1038 16 IMG 20220219 WA0027 jpg
Compilați, compilați...
Îi las plăcerea să reflecteze asupra
p 17 jpg
La contactul cu pielea
Smoke Sauna Sisterhood e pe de-a-ntregul cuprins în titlul său: într-o saună retrasă.
1038 17b Idles Tangk webp
Tobe + chitare = love
Nu știi neapărat ce vrea să fie acest prolog, dar exact fiindcă e un prolog mergi mai departe
image png
387326384 1387431755465458 2939236580515263623 n jpg
Orice sfârșit e un nou început
Când faci febră, când plângi din senin, când râzi cu toată gura știrbă.
Afișe Turneul Național 08 jpg
Martie este luna concertelor de chitară
În perioada 16-30 martie 2024, Asociația ChitaraNova vă invită la concertele din cadrul turneului național „Conciertos para Guitarra”.
426457521 938541944508703 1123635049469230038 n jpg
One World Romania – Focus Ucraina: proiecție „Photophobia”
„Photophobia” marchează doi ani de la începerea războiului în Ucraina și va avea loc pe 24 februarie la Cinema Elvire Popesco.
1037 15 Maria Ressa   Cum sa infrunti un dictator CV1 jpg
O bombă atomică invizibilă
Ce ești tu dispus(ă) să sacrifici pentru adevăr?
p 17 2 jpg
Spectacol culinar
Dincolo de ținuta posh, respectabilă și cam balonată, a filmului, care amenință să îl conducă într-o zonă pur decorativă, cineastul găsește aici materia unei intime disperări.
1037 17 cop1 png
Liric & ludic
Esența oscilează între melancolie și idealism romantic.
Vizual FRONT landscape png
FRONT: expoziție de fotografie de război, cu Vadim Ghirda și Larisa Kalik
Vineri, 23 februarie, de la ora 19:00, la doi ani de la începerea războiului din Ucraina, se deschide expoziția de fotografie de război FRONT, la Rezidența9 (I.L. Caragiale 32) din București.
image png
Lansare de carte și sesiune de autografe – Dan Perșa, Icar 89
Vă invităm joi, 15 februarie, de la ora 18, la Librăria Humanitas de la Cişmigiu (bd. Regina Elisabeta nr. 38), la o întâlnire cu Dan Perșa, autorul romanului Icar 89, publicat în colecția de literatură contemporană a Editurii Humanitas.
p 16 O  Nimigean adevarul ro jpg
Sfidarea convențiilor
O. Nimigean nu doar acordă cititorului acces la realitatea distorsionată pe care o asamblează, ci îl face parte integrantă a acesteia.
1036 17 Summit foto Florin Stănescu jpg
Teatru de cartier
Dorința de a surprinde tabloul social în complexitatea lui, cu toate conexiunile dintre fenomene, are însă și un revers.
p 23 Compozitie pe tema Paladistei, 1945 jpg
Victor Brauner – Paladienii și lumea invizibilului
Reprezentările Paladistei sînt prefigurări fantastice în care contururile corpului feminin sugerează grafia literelor unui alfabet „erotic“ care trimite la libertatea de expresie a scrierilor Marchizului de Sade.
1 Afiș One World Romania 17 jpg
S-au pus în vînzare abonamentele early bird pentru One World România #17
Ediția de anul acesta a One World România își invită spectatorii în perioada 5 - 14 aprilie.
Poster orizontal 16 02 2024 Brahms 2  jpg
INTEGRALA BRAHMS II: DIRIJORUL JOHN AXELROD ȘI VIOLONISTUL VALENTIN ȘERBAN
Vineri, 16 februarie 2024 (19.00), ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO vă invită la Sala Radio la cel de-al doilea concert dintr-un „maraton artistic” dedicat unuia dintre cei mai mari compozitori germani.
1035 16 coperta bogdan cretu jpg
Două romane vorbite
Roman vorbit prin încrucișări de voci, ele însele încrucișate biografic în feluri atît de neașteptate, cartea lui Bogdan Crețu reușește performanța unei povești de dragoste care evită consecvent patetismul.
p 17 2 jpg
Plăcerea complotului
Pariser nu e naiv: Europa nu mai e aceeași.

Parteneri

saracie romania foto captura video jpg
Bomba cu ceas din România și UE, dezvăluită de un sociolog: „Ne luptăm doar cu monstrul din afară, dar uităm de monștrii din interior”
Europenii au decis la summitul de la Ankara să investească și mai mult în înarmare, dar totul vine cu un risc. Politologul Corina Lăcătuș, de la Londra, avertizează că neglijarea problemelor sociale va servi ca muniție pentru partidele radicale și populiste, care vor profita din plin.
umiditate jpg
Care este umiditatea optimă în casă pe timpul verii și ce factori o influențează
Multora dintre noi ni s-a întâmplat să ne trezim dimineața cu o senzație de gât uscat sau poate că am observat că geamurile sunt aburite. Astfel de detalii aparent complet diferite pot avea o cauză comună: umiditatea din casă.
Tânără la terasa în vacanța cu un card și un telefon FOTO Shutterstock
Greșeala pe care o fac românii când pleacă în vacanță. Ce bani trebuie să ai la tine în Grecia, Turcia sau Albania și de ce cardul nu te salvează mereu
Pentru mulți români, pregătirea unei vacanțe înseamnă nu doar alegerea destinației și rezervarea cazării, ci și organizarea bugetului de cheltuieli. Moneda folosită în vacanță devine o parte importantă a planificării, mai ales atunci când euro nu este moneda oficială.
Evaluarea Națională 2026 medii finale png
România celor două viteze: doar 7 medii de 10 la Evaluarea Națională și un dezastru al notelor în mediul rural. Cum se apără Ministerul
Rezultatele finale ale Evaluării Naționale 2026 au fost publicate miercuri, 8 iulie, iar datele centralizate de Ministerul Educației dezvăluie un decalaj profund între mediul urban și cel rural, dar și între județele dezvoltate economic și cele rămase în urmă.
ceapa verde adobesotck jpg
Cum păstrezi ceapa verde proaspătă mai mult timp și cum o poți regenera acasă. Trucurile simple care te ajută să economisești bani
Ceapa verde este unul dintre cele mai folosite ingrediente din bucătărie, însă se ofilește rapid dacă nu este păstrată corect.
caldura camera fara aer conditonat canicula interior foto Shutterstock
De ce îi afectează canicula mai mult pe unii oameni decât pe alții? Ce putem face în perioadele cu temperaturi extreme
Canicula nu se traduce doar prin disconfort fizic. Tot mai multe cercetări arată că temperaturile extreme influențează și felul în care gândim, simțim și reacționăm.
684120162 18578680507035488 7397774815893120741 n jpg
Condamnarea lui Marine Le Pen schimbă jocul electoral din Franța. Cine are de câștigat: „Are o capacitate mai mare decât Bardella”
Decizia pronunțată marți, 7 iulie, de Curtea de Apel din Paris schimbă una dintre cele mai importante necunoscute ale alegerilor prezidențiale din Franța, programate în 2027. Instanța a menținut condamnarea penală a liderei Rassemblement National (RN), Marine Le Pen.
zodii horoscop adobestock jpg
Cele două zodii care vor primi o veste care le va schimba viața pe 9 iulie. Acești nativi vor fi protejați de Divinitate
Ziua de 9 iulie vine cu o energie aparte pentru doi nativi ai zodiacului, care vor simți că lucrurile încep să se așeze exact așa cum și-au dorit de mult timp.
coreea de nord racheta reuters
Coreea de Nord furnizează până la 40% din muniția de artilerie folosită de Rusia, susține serviciul de informații militare al Ucrainei
Coreea de Nord a devenit unul dintre cei mai importanți furnizori de echipamente militare pentru Rusia, asigurând între 25% și 40% din necesarul de muniție de artilerie al armatei ruse, potrivit Direcției Principale de Informații a Ministerului Apărării din Ucraina (GUR).