Martie este luna concertelor de chitară

26 februarie 2024
image

         În perioada 16-30 martie 2024, Asociația ChitaraNova vă invită la concertele din cadrul turneului național „Conciertos para Guitarra”. Acest proiect va ajunge în 5 orașe din România, respectiv: 16 martie – Filarmonica Brașov(Sala Patria), 19 martie – Filarmonica de Stat Tîrgu Mureș (Sala Mică), 21 martie – Filarmonica Banatul Timișoara(Sala Capitol), 27 martie – Filarmonica Oltenia Craiova, 30 martie – Ateneul Român (Sala Mică). Proiectul vă propune spre audiție o serie de concerte scrise pentru chitară și orchestră, ce sînt adaptate pentru instrument solist și ansamblu cameral de corzi. Toate concertele vor începe la ora 19:00, iar biletele și invitațiile vor putea fi procurate de pe site-urile filarmonicilor menționate.

Protagoniștii turneului sînt: Ovidiu Pintilie – chitarist premiat în cadrul mai multor concursuri de prestigiu din Europa precum: „Upsalla Guitar Competition” (Suedia), GuitArt International Guitar Competiton (Bulgaria), Rafael Butaru – Concertmaestru al Filarmonicii George Enescu și al Operei Române București, Iulia Vaida – Violonistă ce a susținut concerte alături de artiști precum: Valentin Gheorghiu, Alexandru Tomescu, Gabriel Criotoru, Marin Cazacu, Constantin Borodin – Violoncelist laureat al mai multor concursuri internaționale, printre care și concursul George Enescu în 2022, Iulia Goiană – Absolventă a Universității de Arte din Berlin, la clasa profesorului Yuta Nishiyama și membră a Filarmonicii George Enescu București, Florentina Ciornei – membră a orchestrei Operei Naționale București, care a susținut turnee în țări precum: Tunisia, Germania, Israel.

Program:

Antonio Vivaldi – Concertul în Re Major RV 93 pentru chitară și orchestră de coarde

Mauro Giuliani – Concertul în La Major op. 30 pentru chitară și orchestră

Cătălin Ștefănescu-Pătrașcu – Concertul nr. 2 pentru chitară și orchestră de coarde.

Acest proiect este organizat de Asociația culturală ChitaraNova și este co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național (AFCN). 

Parteneri instituționali: Filarmonica Brașov, Filarmonica de Stat Tîrgu Mureș, Filarmonica Banatul Timișoara, Filarmonica Oltenia Craiova, Filarmonica George Enescu. 

dilemaveche ro   Literatura clasica pentru copii   De ce merita redescoperita jpg
Literatura clasică pentru copii: De ce merită redescoperită
"A fost odată, ca niciodată..." Cine nu-și amintește aceste cuvinte magice care deschideau porțile unei lumi fantastice?
dilemaveche ro   Dragostea pentru lectura O mostenire pentru generatiile viitoare jpg
Dragostea pentru lectură: O moștenire pentru generațiile viitoare
Îți amintești de clipele petrecute în copilărie când stăteai cufundat în paginile unei cărți captivante?
comunism jpg
Istoria comunismului: lecturi esențiale pentru a înțelege un fenomen global
Comunismul a fost un fenomen global care a influențat profund secolul XX, iar studiul său continuă să fie de mare interes pentru istorici, politologi și publicul larg.
comunicat instituto cervantes espacio femenino 2024 jpg
Cinema feminin din Spania și America Latină, în luna martie, la Institutul Cervantes din București
Și în acest an, luna femeii este sărbătorită la Institutul Cervantes cu o serie de filme care aduc în atenția publicului o serie de creații cinematografice semnate de artiste din spațiul cultural hispanic.
1038 16 IMG 20220219 WA0027 jpg
Compilați, compilați...
Îi las plăcerea să reflecteze asupra
p 17 jpg
La contactul cu pielea
Smoke Sauna Sisterhood e pe de-a-ntregul cuprins în titlul său: într-o saună retrasă.
1038 17b Idles Tangk webp
Tobe + chitare = love
Nu știi neapărat ce vrea să fie acest prolog, dar exact fiindcă e un prolog mergi mai departe
image png
387326384 1387431755465458 2939236580515263623 n jpg
Orice sfârșit e un nou început
Când faci febră, când plângi din senin, când râzi cu toată gura știrbă.
426457521 938541944508703 1123635049469230038 n jpg
One World Romania – Focus Ucraina: proiecție „Photophobia”
„Photophobia” marchează doi ani de la începerea războiului în Ucraina și va avea loc pe 24 februarie la Cinema Elvire Popesco.
1037 15 Maria Ressa   Cum sa infrunti un dictator CV1 jpg
O bombă atomică invizibilă
Ce ești tu dispus(ă) să sacrifici pentru adevăr?
p 17 2 jpg
Spectacol culinar
Dincolo de ținuta posh, respectabilă și cam balonată, a filmului, care amenință să îl conducă într-o zonă pur decorativă, cineastul găsește aici materia unei intime disperări.
1037 17 cop1 png
Liric & ludic
Esența oscilează între melancolie și idealism romantic.
Vizual FRONT landscape png
FRONT: expoziție de fotografie de război, cu Vadim Ghirda și Larisa Kalik
Vineri, 23 februarie, de la ora 19:00, la doi ani de la începerea războiului din Ucraina, se deschide expoziția de fotografie de război FRONT, la Rezidența9 (I.L. Caragiale 32) din București.
image png
Lansare de carte și sesiune de autografe – Dan Perșa, Icar 89
Vă invităm joi, 15 februarie, de la ora 18, la Librăria Humanitas de la Cişmigiu (bd. Regina Elisabeta nr. 38), la o întâlnire cu Dan Perșa, autorul romanului Icar 89, publicat în colecția de literatură contemporană a Editurii Humanitas.
p 16 O  Nimigean adevarul ro jpg
Sfidarea convențiilor
O. Nimigean nu doar acordă cititorului acces la realitatea distorsionată pe care o asamblează, ci îl face parte integrantă a acesteia.
1036 17 Summit foto Florin Stănescu jpg
Teatru de cartier
Dorința de a surprinde tabloul social în complexitatea lui, cu toate conexiunile dintre fenomene, are însă și un revers.
p 23 Compozitie pe tema Paladistei, 1945 jpg
Victor Brauner – Paladienii și lumea invizibilului
Reprezentările Paladistei sînt prefigurări fantastice în care contururile corpului feminin sugerează grafia literelor unui alfabet „erotic“ care trimite la libertatea de expresie a scrierilor Marchizului de Sade.
1 Afiș One World Romania 17 jpg
S-au pus în vînzare abonamentele early bird pentru One World România #17
Ediția de anul acesta a One World România își invită spectatorii în perioada 5 - 14 aprilie.
Poster orizontal 16 02 2024 Brahms 2  jpg
INTEGRALA BRAHMS II: DIRIJORUL JOHN AXELROD ȘI VIOLONISTUL VALENTIN ȘERBAN
Vineri, 16 februarie 2024 (19.00), ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO vă invită la Sala Radio la cel de-al doilea concert dintr-un „maraton artistic” dedicat unuia dintre cei mai mari compozitori germani.
1035 16 coperta bogdan cretu jpg
Două romane vorbite
Roman vorbit prin încrucișări de voci, ele însele încrucișate biografic în feluri atît de neașteptate, cartea lui Bogdan Crețu reușește performanța unei povești de dragoste care evită consecvent patetismul.
p 17 2 jpg
Plăcerea complotului
Pariser nu e naiv: Europa nu mai e aceeași.
1035 17 The Smile Wall Of Eyes 4000x4000 bb30f262 thumbnail 1024 webp
Forme libere
Grupul The Smile va concerta la Arenele Romane din București pe data de 17 iunie 2024, de la ora 20.
Poster 4 copy 12 09 02 2024  jpg
Din S.U.A. la București: dirijorul Radu Paponiu la pupitrul Orchestrei Naționale Radio
În afara scenelor din România, muzicianul a susţinut recitaluri şi concerte la Berlin, Praga, Munchen, Paris, Lisabona, Londra.

Parteneri

INSTANT PSD CONGRES 54 INQUAM Photos Octav Ganea jpg
PSD vrea să spele ruşinea pierderii primăriei Capitalei cu un ultimatum adresat lui Bolojan: ori cu noi, ori cu USR la guvernare!
Mâine va avea loc şedinţa Biroului Permanent Naţional al PSD pentru a găsi modul de reacţie în urma pierderii alegerilor pentru funcţia de primar al Capitalei.
Poster orizontal 5 Decembrie 2025 Hernandez Perianes jpg
Oaspeți spanioli la Sala Radio
În colaborare cu Ambasada Spaniei și Institutul Cervantes din București, Orchestra Națională Radio a oferit recent melomanilor un concert simfonic cu program romantic în care invitați au fost pianistul Javier Perianes și dirijorul Manuel Hernández Silva.
Fostul prim-ministru al Republicii Moldova, Dorin Recean, a fost decorat cu Ordinul „Principele Iaroslav cel Înțelept” FOTO: Facebook/Paun Rohvei
Fostul premier al Republicii Moldova a fost decorat de Ucraina cu Ordinul „Principele Iaroslav cel Înțelept”, la cererea lui Zelenski
Fostul prim-ministru al Republicii Moldova, Dorin Recean, a fost decorat cu Ordinul „Principele Iaroslav cel Înțelept” de gradul I, una dintre cele mai înalte distincții ale statului ucrainean.
horoscop, foto shutterstock jpg
Horoscop marți, 9 decembrie. Racii au discuții aprinse în cuplu, iar Peștii vor să fie remarcați la locul de muncă
Lorina, astrologul Click!, vine cu predicțiile complete pentru toate cele 12 semne zodiacale, pentru ziua de marți, 9 decembrie.
One battle After Another cu Leonardo di Caprio  captura Youtube png
„One Battle After Another” domină nominalizările la Globurile de Aur 2026
Nominalizările la Globurile de Aur 2026 - „One Battle After Another” conduce în categoria filme cu nouă selecţii, „White Lotus” conduce în categoria televiziune cu şase propuneri
75026347 1004 webp
Ciprian Ciucu, votul disperării și ce joc face Nicușor Dan
Bucureștenii activi, cei care s-au speriat că AUR ar fi putut câștiga capitala, au dat un vot geopolitic. Ciprian Ciucu (PNL) a câștigat detașat alegerile pentru funcția de primar general.
Maia Sandu FOTO Presedinte md jpg
Bătălia pentru democrație se va duce în mare măsură în spațiul informațional, avertizează Maia Sandu
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, avertizează că bătălia pentru democrație se va duce nu doar la urne și în instituții, ci și în mare măsură în spațiul informațional, avertismenul fiind făcut în cadrul celei de-a zecea ediție a Forumului Mass-Media de la Chișinău.
2025 12 02 Inquam Photos / George Calin  instant 2066 jpg
Legea împotriva antisemitismului trece de Senat, în forma inițială, în pofida obiecțiilor lui Nicușor Dan
Plenul Senatului a adoptat, luni, proiectul de lege privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea antisemitismului, xenofobiei, radicalizării şi a discursului instigator la ură în forma iniţială, respingând obiecţiile formulate de preşedintele Nicuşor Dan
Wilmark, invitat de seamă la Ambasada Columbiei
Wilmark, invitat de seamă la Ambasada Columbiei Ce s-a întâmplat la evenimentul unde a participat și Giovanni Becali
Wilmark (48 de ani) a fost invitat să petreacă o după-amiază plăcută la Ambasada Columbiei în România, chiar pe 5 decembrie, acolo unde s-a inaugurat muralul “Columbia și România: artă și fotbal, uniunea culturilor”.