Eveniment Humanitas: Stefano Bottoni în dialog cu Ovidiu Nahoi, Cristian Preda și Marian Voicu despre „Moștenirea lui Stalin în România. Regiunea Autonomă Maghiară, 1952–1960”

23 februarie 2022
Eveniment Humanitas: Stefano Bottoni în dialog cu Ovidiu Nahoi, Cristian Preda și Marian Voicu despre „Moștenirea lui Stalin în România  Regiunea Autonomă Maghiară, 1952–1960” jpeg

Editura Humanitas vă invită joi, 24 februarie, ora 19:30, la o dezbatere live online cu istoricul Stefano Bottoni, conferențiar la Universitatea din Florența, Ovidiu Nahoi, redactor-șef al Radio France Internationale România, Cristian Preda, profesor de științe politice la Universitatea din București, și Marian Voicu, jurnalist și producător TVR, despre volumul Moștenirea lui Stalin în România. Regiunea Autonomă Maghiară, 1952–1960 apărut la Humanitas, în colecția Istorie, în traducerea lui Mugur Butuza.

Regiunea Autonomă Maghiară este un subiect aproape necunoscut publicului larg. Cum a fost creat, cum a funcționat și cum a fost abandonat un experiment sovietic, gîndit de liderii de la Kremlin în frunte cu însuși Stalin – o regiune cu autonomie pe criterii etnice situată în inima României, locuită în proporție covîrșitoare de secui, înapoiată economic, orientată cultural și istoric înspre Ungaria și neîncrezătoare și în marele frate sovietic, și în guvernul de la București? Ce urmăreau sovieticii? Cum trebuiau definiți maghiarii din Transilvania: minoritate națională sau naționalitate conlocuitoare? Ce simțeau secuii? Care au fost relațiile locuitorilor regiunii cu Ungaria? Ce atitudine au avut autoritățile române? Cum se desfășura viața economică, politică, socială, culturală în R.A.M.? De ce și cum a fost desființată această entitate?

Stefano Bottoni a realizat această primă cercetare monografică a Regiunii Autonome Maghiare prelucrînd – într-un stil din care nu lipsesc ironia ori dramatismul – cele mai recente surse de arhivă românești, maghiare, sovietice și britanice (inclusiv izvoare istorice și monografice locale).

STEFANO BOTTONI s-a născut la Bologna. A obținut doctoratul în istorie la Universitatea din Bologna. A predat istoria Europei de Est sub contract cu Universitatea din Bologna, după care s-a alăturat Academiei Ungare de Științe, unde a fost, între 2009 și 2019, cercetător la Institutul de Istorie în cadrul Centrului de Cercetări în domeniul Științelor Umaniste. Din 2019 este conferențiar la Universitatea din Florența, unde predă istoria Europei de Est și istorie universală. A fost bursier la Zentrum für Zeithistorische Forschung din Potsdam și la „Imre Kertész“ Kolleg din Jena, precum și membru al proiectului internațional „COURAGE“, finanțat de UE în cadrul programului Horizon Europe, despre opoziția culturală în Europa de Est în epoca socialismului de stat. Principalul său domeniu de cercetare este politica față de minorități și relațiile interetnice în blocul sovietic. În limba română a publicat recent Lungul drum spre Occident: O istorie postbelică a Europei de Est (Editura Mega, Cluj-Napoca, 2021).

***

Cartea este disponibilă în librării și online:

https://www.libhumanitas.ro/mostenirea-lui-stalin-in-romania-regiunea-autonoma-maghiara-1952-1960-stefano-bottoni-hu003222-1.html

https://www.libris.ro/mostenirea-lui-stalin-stefano-bottoni-HUM978-973-50-7205-6--p27130061.html

https://carturesti.ro/carte/mostenirea-lui-stalin-in-romania-1369144209?p=1

Citiți aici cîteva pagini. 

Evenimentul va fi difuzat pe pagina de Facebook a Editurii Humanitas și pe Humanitas YouTube. Înregistrarea audio va fi ulterior disponibilă pe Humanitas SoundCloud, Spotify, Deezer, Apple, Google

dilemaveche ro   Literatura clasica pentru copii   De ce merita redescoperita jpg
Literatura clasică pentru copii: De ce merită redescoperită
"A fost odată, ca niciodată..." Cine nu-și amintește aceste cuvinte magice care deschideau porțile unei lumi fantastice?
dilemaveche ro   Dragostea pentru lectura O mostenire pentru generatiile viitoare jpg
Dragostea pentru lectură: O moștenire pentru generațiile viitoare
Îți amintești de clipele petrecute în copilărie când stăteai cufundat în paginile unei cărți captivante?
comunism jpg
Istoria comunismului: lecturi esențiale pentru a înțelege un fenomen global
Comunismul a fost un fenomen global care a influențat profund secolul XX, iar studiul său continuă să fie de mare interes pentru istorici, politologi și publicul larg.
comunicat instituto cervantes espacio femenino 2024 jpg
Cinema feminin din Spania și America Latină, în luna martie, la Institutul Cervantes din București
Și în acest an, luna femeii este sărbătorită la Institutul Cervantes cu o serie de filme care aduc în atenția publicului o serie de creații cinematografice semnate de artiste din spațiul cultural hispanic.
1038 16 IMG 20220219 WA0027 jpg
Compilați, compilați...
Îi las plăcerea să reflecteze asupra
p 17 jpg
La contactul cu pielea
Smoke Sauna Sisterhood e pe de-a-ntregul cuprins în titlul său: într-o saună retrasă.
1038 17b Idles Tangk webp
Tobe + chitare = love
Nu știi neapărat ce vrea să fie acest prolog, dar exact fiindcă e un prolog mergi mai departe
image png
387326384 1387431755465458 2939236580515263623 n jpg
Orice sfârșit e un nou început
Când faci febră, când plângi din senin, când râzi cu toată gura știrbă.
Afișe Turneul Național 08 jpg
Martie este luna concertelor de chitară
În perioada 16-30 martie 2024, Asociația ChitaraNova vă invită la concertele din cadrul turneului național „Conciertos para Guitarra”.
426457521 938541944508703 1123635049469230038 n jpg
One World Romania – Focus Ucraina: proiecție „Photophobia”
„Photophobia” marchează doi ani de la începerea războiului în Ucraina și va avea loc pe 24 februarie la Cinema Elvire Popesco.
1037 15 Maria Ressa   Cum sa infrunti un dictator CV1 jpg
O bombă atomică invizibilă
Ce ești tu dispus(ă) să sacrifici pentru adevăr?
p 17 2 jpg
Spectacol culinar
Dincolo de ținuta posh, respectabilă și cam balonată, a filmului, care amenință să îl conducă într-o zonă pur decorativă, cineastul găsește aici materia unei intime disperări.
1037 17 cop1 png
Liric & ludic
Esența oscilează între melancolie și idealism romantic.
Vizual FRONT landscape png
FRONT: expoziție de fotografie de război, cu Vadim Ghirda și Larisa Kalik
Vineri, 23 februarie, de la ora 19:00, la doi ani de la începerea războiului din Ucraina, se deschide expoziția de fotografie de război FRONT, la Rezidența9 (I.L. Caragiale 32) din București.
image png
Lansare de carte și sesiune de autografe – Dan Perșa, Icar 89
Vă invităm joi, 15 februarie, de la ora 18, la Librăria Humanitas de la Cişmigiu (bd. Regina Elisabeta nr. 38), la o întâlnire cu Dan Perșa, autorul romanului Icar 89, publicat în colecția de literatură contemporană a Editurii Humanitas.
p 16 O  Nimigean adevarul ro jpg
Sfidarea convențiilor
O. Nimigean nu doar acordă cititorului acces la realitatea distorsionată pe care o asamblează, ci îl face parte integrantă a acesteia.
1036 17 Summit foto Florin Stănescu jpg
Teatru de cartier
Dorința de a surprinde tabloul social în complexitatea lui, cu toate conexiunile dintre fenomene, are însă și un revers.
p 23 Compozitie pe tema Paladistei, 1945 jpg
Victor Brauner – Paladienii și lumea invizibilului
Reprezentările Paladistei sînt prefigurări fantastice în care contururile corpului feminin sugerează grafia literelor unui alfabet „erotic“ care trimite la libertatea de expresie a scrierilor Marchizului de Sade.
1 Afiș One World Romania 17 jpg
S-au pus în vînzare abonamentele early bird pentru One World România #17
Ediția de anul acesta a One World România își invită spectatorii în perioada 5 - 14 aprilie.
Poster orizontal 16 02 2024 Brahms 2  jpg
INTEGRALA BRAHMS II: DIRIJORUL JOHN AXELROD ȘI VIOLONISTUL VALENTIN ȘERBAN
Vineri, 16 februarie 2024 (19.00), ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO vă invită la Sala Radio la cel de-al doilea concert dintr-un „maraton artistic” dedicat unuia dintre cei mai mari compozitori germani.
1035 16 coperta bogdan cretu jpg
Două romane vorbite
Roman vorbit prin încrucișări de voci, ele însele încrucișate biografic în feluri atît de neașteptate, cartea lui Bogdan Crețu reușește performanța unei povești de dragoste care evită consecvent patetismul.
p 17 2 jpg
Plăcerea complotului
Pariser nu e naiv: Europa nu mai e aceeași.
1035 17 The Smile Wall Of Eyes 4000x4000 bb30f262 thumbnail 1024 webp
Forme libere
Grupul The Smile va concerta la Arenele Romane din București pe data de 17 iunie 2024, de la ora 20.

Parteneri

JD Vance Casa Alba FOTO EPA EFE jpg
Motivul pentru care Casa Albă a şters o postare de pe contul vicepreşedintelui JD Vance referitoare la „genocidul armean”
Casa Albă a şters marţi o postare făcută pe reţelele de socializare de pe contul vicepreşedintelui JD Vance care comemora masacrele armenilor drept „genocid", explicând că mesajul, care contrazice poziţia Turciei, aliată cu SUA, a fost postat din greşeală.
Creier sănătos   pixabay jpg
Care este greșeala aparent inofensivă care afectează creierul după 60 de ani. Nu te vei aștepta la așa ceva
Pe măsură ce înaintăm în vârstă, fiecare decizie legată de stilul de viață contează pentru sănătatea creierului. Un studiu recent arată că o greșeală aparent banală, considerată adesea inofensivă - fluctuațiile frecvente ale greutății corporale - poate avea efecte devastatoare asupra funcțiilor cogn
intrebari tineri, examene   foto pixabay   geralt jpg
Suplimentele, sprijin real sau placebo în pregătirea pentru examen? „Ce îi spui creierului el asta va face”. Ce altceva ajută
Stresul pregătirii pentru examen i-a cuprins și pe părinți, care caută soluții testate pentru a-i ajuta pe copii. Au pus pe listă, pe lângă meditații, administrarea diverselor suplimente de vitamine și minerale. Ce altceva este recomandat să nu piardă din vedere.
Eurovision, foto Shutterstock jpg
Cine sunt finaliștii Selecției Naționale Eurovision. Cea de-a unsprezecea piesă care va intra în finală va fi aleasă de fani
Televiziunea Națională a anunțat joi seară cine sunt cei zece finaliști ai Selecției Naționale care vor concura pentru un loc în finala de la Viena a concursului Eurovision Song Contest.
mallorca shutterstock jpg
Această insulă este destinația perfectă pentru drumeții în 2026. Este foarte populară printre turiști
Este o insulă de o frumusețe rară, perfectă pentru o vacanță de vis în acest an. În plus, ea a fost votată drept cea mai bună destinație pentru drumeții în 2026, iar cei care își doresc să petreacă câteva zile înconjurați de natură și de peisaje spectaculoase nu trebuie să uite de acest loc.
Scandal biserica FOTO Facebook com Episcopia de Ungheni și Nisporeni jpeg
Scandalul de la o biserică din Republica Moldova: implicarea Kremlinului și miza politică
Scandalul de la biserica din Dereneu dintre Mitropolia Moldovei, aflată sub Patriarhia Rusă, și Mitropolia Basarabiei, din cadrul Patriarhiei Române, este regizat și exploatat de unii politicieni pro-ruși, care se pregătesc deja pentru scrutinul local din 2027, afirmă expertul Andrei Curăraru.
Cuplu relatie FOTO Shutterstock jpg
Când empatia este folosită pentru a manipula. Cum depistezi un partener care confundă grija cu controlul
Ai fost vreodată într-o relație de durată în care te-ai simțit constant confuză, epuizată sau deconectată de tine însuți? Pe de o parte, partenerul părea atent și empatic; pe de alta, apropierea dintre voi venea la pachet cu condiții nespuse, presiune emoțională și manipulare subtilă.
Tribunalul Vâlcea Foto CNIPT Vâlcea jpg
Judecator de la Tribunalul Vâlcea, acuzat de o grefieră că a agresat-o fizic și verbal. Sindicatul reacționează: „Grefierii nu sunt subordonați personali ai nimănui”
Un incident grav a avut loc joi, 12 februarie, la Tribunalul Vâlcea. O grefieră reclamă că a fost agresată verbal și fizic de judecătorul Bogdan Mateescu, fost președinte al instanței și candidat la conducerea Curții de Apel Pitești. Poliția a fost chemată să intervină.
Ianis Hagi și colegii săi jpg
Norocul nu a mai jucat în echipa României la tragerea la sorți a Ligii Națiunilor
Naționala României și-a aflat adversarele din Liga Națiunilor la fotbal, ediția 2026. Norocul, care în ultimii doi ani a făcut parcă parte din lotul tricolorilor, ne-a părăsit. Adversarii se numesc Polonia, Bosnia-Herțegovina și Suedia.