Situaţia romilor în Europa

Publicat în Dilema Veche nr. 127 din 29 Iun 2006
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png

Educaţie Şcolile pentru romi, incluse în Sistemul Educaţional, sînt deseori slab dotate sau "ghetoizate". Sistemul de învăţămînt, în multe ţări europene, nu acordă atenţie deosebită educării copiilor romi şi, deşi pentru asta există proiecte ale Fondului Social European, programele adresate romilor au fost în mare parte reduse la statutul de iniţiative "ad-hoc". Locuri de muncă Pe cînd combaterea discriminării pe criteriu de sex a devenit deja o prioritate în strategiile de angajare, nu acelaşi lucru se întîmplă în cazul discriminării rasiale sau etnice, chiar dacă există dovezi ale acestei discriminări, în special în rîndurile populaţiei rome. Unele dintre vechile state membre ale Uniunii specifică în rîndul comunităţii rome o rată de şomaj foarte mare, care în noile state ajunge la aproape 80%. Locuinţe Cu toate că există programe Phare pentru finanţarea infrastucturii în Europa Centrală şi de Est, romii locuiesc încă în condiţii mizere, asemănătoare ghetoului, în care nu se pot dezvolta nici infrastructura, nici serviciile, probleme cauzate de segregare din partea celorlalte comunităţi. Sănătate În comunităţile rome din toată Europa există o deficienţă în acordarea asistenţei medicale, deficienţă care, combinată cu sărăcia şi condiţiile de trai mizere, duc la crearea focarelor de boli transmisibile, ca tuberculoza şi hepatita. Durata de viaţă medie în aceste comunităţi este mult redusă. (din raportul Comisiei Europene privind situaţia romilor în Europa)

image png
„O vîscozitate, sau altceva analog”
Înlocuirea unei piese de schimb presupune îndeobște oprirea mașinăriei, „scoaterea din priză” a ansamblului care trebuie reparat.
p 10 jpg
Grefe, transplant, înlocuiri de organe
Dimineața, doctorii își pun repede la loc „piesele” și pleacă la drum.
p 11 jpg
Despre viața eternă. Un creier în borcan
ă mă salvez în cer? Păi, ce discutăm noi aici, domnule, neuroștiințe, filosofie, transumanism sau teologie? În halul ăsta am ajuns? Doamne ferește!
p 12 jpg
Făpturi de unică folosință
Dar pentru a fi, realmente, mai buni, trebuie să găsim ieșirea din labirint.
image png
Poema centralei
Am găsit-o aici, montată de fostul proprietar, și va împlini în curînd 22 de ani.
p 13 jos  la Prisecaru jpg
Piese de schimb
Sperăm ca prin aceste considerații elementare să vă fi trezit dorința de a afla mai multe aspecte legate de acest capitol și curiozitatea de a urmări mai îndeaproape subiectul.
p 14 jpg
(Sub)ansambluri cognitive
Omul nu mai este, poate, măsura tuturor lucrurilor.
p 16 foto C  Mierlescu credit MNLR jpg
Cu ură și abjecție
Mă amuz și eu, dar constatativ, de un alt episod, grăitor, zic eu, cît zece.
image png
Groapa, cazul și centenarul
Eugen Barbu (20 februarie 1924 – 7 septembrie 1993) este, probabil, cel mai detestabil și mai controversat scriitor român din postbelicul literar românesc.
p 10 adevarul ro jpg
Dilemele decadenței
Există aici, poate, o secretă soteriologie la confiniile cu sensibilitatea decadentă, și anume credința că printr-o înălțare estetică deasupra oricărei etici contingente.
p 11 WC jpg
„Biografia detestabilă” și „opera admirabilă”
Groapa, cîteva nuvele din Oaie și ai săi ori Prînzul de duminică, parabolele decadente Princepele și Săptămîna nebunilor sînt titluri de neocolit.
p 12 Pe stadionul Dinamo, 1969 jpg
Montaje despre un mare prozator
Din dorința de a da autenticitate însemnării, autorul s-a slujit și de propria biografie. Cititorul va fi înțeles astfel semnificația primului montaj.
p 13 Eugen Barbu, Marcela Rusu, Aurel Baranga foto Ion Cucu credit MNLR jpg
Ce trebuie să faci ca să nu mai fii citit
Nu cred că Barbu e un scriitor mare, dar Groapa rămîne un roman bun (preferata mea e scena nunții) și pînă și-n Principele sînt pagini de foarte bună literatură.
p 14 credit MNLR jpg
Cele trei „Grații” ale „Împăratului Mahalalei”
Se pune, astfel, întrebarea ce ratează și unde ratează acest scriitor: fie în proasta dozare a elementului senzațional, fie în inabila folosire a șablonului ideologic.
image png
Dalí la București
Dalí vorbește românilor pe limba lor, spunîndu‑le, totuși, o poveste pe care nu o pot auzi de la nici un alt artist.
p 11 credit ARCUB jpg
Space venus Museum jpg
Declarația de independență a imaginației
și drepturile omului la propria sa nebunie
În coșmarul unei Venus americane, din beznă apare (ticsit de umbrele uscate) vestitul taxi al lui Cristofor Columb.
p 12 credit ARCUB jpg
Gala
Numai Gala și Dalí sînt deghizați într‑o mitologie deja indestructibilă.
Charme Pendentif Avide Dollars jpg
Suprarealismul sînt eu! Avida Dollars
Materia nu poate fi spiritualizată decît dacă o torni în aur.
047 jpg
Viziunea suprarealistă a lumii
Ne aflăm pe versantul opus lucidității gîndului. Intrăm în ținutul somnului, al tainei, adică în zona de umbră a vieții.
p 14 credit ARCUB jpg
Dalí în România?
Dacă ar fi să căutăm influența lui Dalí în arta românească, este necesar ca mai întîi să înțelegem cine și ce a fost Salvador Dalí.
image png
Mințile înfierbîntate
Cu alte cuvinte, cum diferă noile forme de fanatism de cele din trecut?
p 10 adevarul ro jpg
Dragă Domnule Cioran,
Pe vremuri, m-ați fi vrut arestat; acum, trebuie să-mi acceptați o „distanță ironică de destinul nostru”. Vai, lumea merge înainte cu „semi-idealuri”!
p 11 jpg

Parteneri

Ospătar  Foto Freepik com jpg
Meseria pentru care angajatorii din Grecia oferă până la 5.000 de euro pe lună. Locurile de muncă de pe litoral sunt la mare căutare
Tinerii români care își doresc un loc de muncă sezonier în această vară au parte de oferte de neratat în Grecia. Indiferent dacă este vorba despre poziții precum cea de barman, ospătar sau chiar și bucătar, opțiunile disponibile în această țară atrag tot mai mulți tineri români.
hot mascat
Un tânăr a intrat mascat într-o școală din Sectorul 3 al Capitalei: a furat laptopuri, monitoare și boxe
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii Capitalei, după ce a furat bunuri în valoare de aproximativ 10.000 de lei dintr-o școală din Sectorul 3.
nicusor dan foto captura video admin prezidentiala png
Nicușor Dan respinge ideea unei „rotative guvernamentale”. Ce mesaj are pentru partidele aflate în negocieri
Președintele Nicușor Dan a respins, miercuri, 24 iunie, propunerea înaintată de USR privind o posibilă „rotativă guvernamentală”, în cadrul unei întâlniri desfășurate la Palatul Cotroceni cu liderii politici Ilie Bolojan, Dominic Fritz și Kelemen Hunor, potrivit unor surse politice.
george simion ilinca simion dezbatere 8 mai FOTO Profimedia
Bucurie în familia lui George Simion. Soția politicianului este însărcinată cu al doilea copil
George Simion și soția sa, Ilinca Simion, se pregătesc să devină părinți pentru a doua oară. Tânăra a publicat prima fotografie cu burtica de gravidă și a transmis un mesaj emoționant.
Turnul Eiffel (foto: Pixabay)
„Raftul de jos este baia mea”. O tânără avocată plătește 430 de euro pe lună pentru o garsonieră de 10 metri pătrați în Paris
O tânără avocată a reușit să își termine studiile la Sorbona în timp ce locuia într-o garsonieră de 10 mp. Aceasta susține că spațiul extrem de mic nu i-a afectat parcursul academic, ci, dimpotrivă, a ajutat-o să devină mai organizată.
muncitori renovare foto pexels jpeg
Renovarea unui apartament devine tot mai scumpă. Ce trucuri folosesc românii pentru a reduce cheltuielile
Renovarea unui apartament este o investiție din ce în ce mai costisitoare, iar românii caută orice fel de metodă care să-i ajute să economisească bani.
George Simion. FOTO Mediafax Foto / Alexandru Dobre
Simion susține că a fost sunat de un consilier prezidențial înaintea votului pentru guvernul Veștea. Reacția Administrației Prezidențiale
Liderul AUR, George Simion, a declarat într-o emisiune televizată că a fost contactat de un consilier prezidențial înainte de votul din Parlament privind învestirea guvernului Veștea.
730584532 2024570521491354 4432141174106354430 n jpg
12 localități din țară afectate de fenomene meteo extreme: un spital din județul Vrancea, alimentat temporar cu generator
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a anunțat că pompierii au fost solicitați miercuri, 24 iunie, în 12 localități din mai multe județe, în urma fenomenelor hidrometeorologice.
8abca670 6fbc 11f1 8546 8f19e4fe30f4 png webp
Sedau victimele pentru a le jefui. Doi români din Marea Britanie au recunoscut că au provocat moartea a doi bărbați
Doi cetățeni români au pledat vinovați în Marea Britanie pentru ucidere din culpă după moartea a doi bărbați cărora le administrau pe ascuns un sedativ pentru a le fura banii și bunurile. Alte două victime au supraviețuit.