Proiectul "Big Brother", respins de Parlamentul European

Publicat în Dilema Veche nr. 92 din 20 Oct 2005
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png

"Parlamentul European (PE) a respins marţi o iniţiativă susţinută de mai multe ţări UE, care cer înregistrarea datelor privind convorbirile telefonice şi corespondenţa prin e-mail, pentru combaterea terorismului şi a crimei organizate. PE a aprobat un raport care ridică semne de întrebare în privinţa acestei măsuri şi a compatibilităţii ei cu respectul faţă de viaţa privată şi Convenţia europeană a drepturilor omului. Încă din luna aprilie, Franţa, Irlanda, Suedia şi Marea Britanie cer ca operatorii de telecomunicaţii să stocheze, timp de 12 pînă la 36 de luni, toate datele privind SMS şi e-mail, precum şi registrele convorbirilor telefonice - fără conţinutul acestora - în scopul combaterii mai eficiente a terorismului. După atacurile din iulie de la Londra, preşedinţia britanică a UE şi-a întărit şi mai mult eforturile pentru aplicarea acestui proiect, însă iniţiativa, botezată deja proiectul ŤBig Brother», are opozanţi importanţi. În numele dreptului la viaţă privată şi intimitate, organizaţiile pentru apărarea drepturilor omului, oficialii europeni însărcinaţi cu protecţia informaţiilor, dar şi statele UE - ca Germania şi Finlanda - au respins proiectul britanic. Disensiunile dintre membrii UE au determinat Comisia Europeană să formuleze, la rîndul ei, o propunere de compromis care prevede stocarea informaţiilor doar 6-12 luni. Proiectul Comisiei poate fi respins de PE pe baza principiului codeciziei. Cu toate acestea, hotărîrile Comisiei şi PE în acest caz pot fi ocolite, ţările membre putînd, cel puţin teoretic, să aplice Ťproiectul Big Brother» prin acorduri de cooperare judiciară interguvernamentală."

image png
„O vîscozitate, sau altceva analog”
Înlocuirea unei piese de schimb presupune îndeobște oprirea mașinăriei, „scoaterea din priză” a ansamblului care trebuie reparat.
p 10 jpg
Grefe, transplant, înlocuiri de organe
Dimineața, doctorii își pun repede la loc „piesele” și pleacă la drum.
p 11 jpg
Despre viața eternă. Un creier în borcan
ă mă salvez în cer? Păi, ce discutăm noi aici, domnule, neuroștiințe, filosofie, transumanism sau teologie? În halul ăsta am ajuns? Doamne ferește!
p 12 jpg
Făpturi de unică folosință
Dar pentru a fi, realmente, mai buni, trebuie să găsim ieșirea din labirint.
image png
Poema centralei
Am găsit-o aici, montată de fostul proprietar, și va împlini în curînd 22 de ani.
p 13 jos  la Prisecaru jpg
Piese de schimb
Sperăm ca prin aceste considerații elementare să vă fi trezit dorința de a afla mai multe aspecte legate de acest capitol și curiozitatea de a urmări mai îndeaproape subiectul.
p 14 jpg
(Sub)ansambluri cognitive
Omul nu mai este, poate, măsura tuturor lucrurilor.
p 16 foto C  Mierlescu credit MNLR jpg
Cu ură și abjecție
Mă amuz și eu, dar constatativ, de un alt episod, grăitor, zic eu, cît zece.
image png
Groapa, cazul și centenarul
Eugen Barbu (20 februarie 1924 – 7 septembrie 1993) este, probabil, cel mai detestabil și mai controversat scriitor român din postbelicul literar românesc.
p 10 adevarul ro jpg
Dilemele decadenței
Există aici, poate, o secretă soteriologie la confiniile cu sensibilitatea decadentă, și anume credința că printr-o înălțare estetică deasupra oricărei etici contingente.
p 11 WC jpg
„Biografia detestabilă” și „opera admirabilă”
Groapa, cîteva nuvele din Oaie și ai săi ori Prînzul de duminică, parabolele decadente Princepele și Săptămîna nebunilor sînt titluri de neocolit.
p 12 Pe stadionul Dinamo, 1969 jpg
Montaje despre un mare prozator
Din dorința de a da autenticitate însemnării, autorul s-a slujit și de propria biografie. Cititorul va fi înțeles astfel semnificația primului montaj.
p 13 Eugen Barbu, Marcela Rusu, Aurel Baranga foto Ion Cucu credit MNLR jpg
Ce trebuie să faci ca să nu mai fii citit
Nu cred că Barbu e un scriitor mare, dar Groapa rămîne un roman bun (preferata mea e scena nunții) și pînă și-n Principele sînt pagini de foarte bună literatură.
p 14 credit MNLR jpg
Cele trei „Grații” ale „Împăratului Mahalalei”
Se pune, astfel, întrebarea ce ratează și unde ratează acest scriitor: fie în proasta dozare a elementului senzațional, fie în inabila folosire a șablonului ideologic.
image png
Dalí la București
Dalí vorbește românilor pe limba lor, spunîndu‑le, totuși, o poveste pe care nu o pot auzi de la nici un alt artist.
p 11 credit ARCUB jpg
Space venus Museum jpg
Declarația de independență a imaginației
și drepturile omului la propria sa nebunie
În coșmarul unei Venus americane, din beznă apare (ticsit de umbrele uscate) vestitul taxi al lui Cristofor Columb.
p 12 credit ARCUB jpg
Gala
Numai Gala și Dalí sînt deghizați într‑o mitologie deja indestructibilă.
Charme Pendentif Avide Dollars jpg
Suprarealismul sînt eu! Avida Dollars
Materia nu poate fi spiritualizată decît dacă o torni în aur.
047 jpg
Viziunea suprarealistă a lumii
Ne aflăm pe versantul opus lucidității gîndului. Intrăm în ținutul somnului, al tainei, adică în zona de umbră a vieții.
p 14 credit ARCUB jpg
Dalí în România?
Dacă ar fi să căutăm influența lui Dalí în arta românească, este necesar ca mai întîi să înțelegem cine și ce a fost Salvador Dalí.
image png
Mințile înfierbîntate
Cu alte cuvinte, cum diferă noile forme de fanatism de cele din trecut?
p 10 adevarul ro jpg
Dragă Domnule Cioran,
Pe vremuri, m-ați fi vrut arestat; acum, trebuie să-mi acceptați o „distanță ironică de destinul nostru”. Vai, lumea merge înainte cu „semi-idealuri”!
p 11 jpg

Parteneri

Kaja Kallas FOTO Profimedia
Șefa diplomației UE cere încetarea „controlului” și „izolării” impuse poporului cubanez, în contextul escaladării tensiunilor dintre SUA și Cuba
Aflată în Mexic pentru summitul UE–Mexic, șefa diplomației europene Kaja Kallas a lansat un apel ferm pentru schimbarea abordării față de Cuba, țară aflată într-o criză economică profundă și sub presiune crescândă din partea Statelor Unite.
ursi olt   foto colaj jpeg
Cum au ajuns urșii unde nici bătrânii satului nu-și amintesc să mai fi fost vreodată. „E presiunea mare pe ursoaice”
Locuitorii din mai multe sate oltene au fost surprinși să primească alerte pe telefon privind prezența urșilor în zonă. Sunt localități în care nici bătrânii satului nu-și amintesc să fi auzit, măcar, de așa ceva vreodată. Apelurile la 112 au început să vină cu aproape o lună în urmă.
donald trump kamala harris AFP jpg
Democrații americani au publicat un raport incomplet despre înfrângerea Kamalei Harris în 2024. Secțiunea „concluzii” lipsește cu totul
Partidul Democrat din Statele Unite a făcut public, joi, 21 mai, raportul intern privind cauzele înfrângerii candidatei sale, Kamala Harris, în alegerile prezidențiale din 2024. Documentul, așteptat de luni de zile și considerat esențial pentru reconstrucția partidului, s‑a dovedit însă incomplet.
Fontana di Trevi FOTO Shutterstock
22 mai: 264 de ani de la inaugurarea Fontana di Trevi: secretele celei mai faimoase fântâni
Pe 22 mai, în anul 337, a murit împăratul Constantin cel Mare. De-a lungul istoriei, la aceeași dată s-au născut Sir Arthur Conan Doyle, creatorul detectivului Sherlock Holmes, dar și tenismenul Novak Djokovic. În aceeași zi, însă în 1957, a murit poetul George Bacovia.
image png
Prăjitură rapidă cu ciocolată, cocos și nuci. Nu necesită amestecare
Dacă îți dorești un desert spectaculos, dar fără tehnici complicate, această prăjitură rapidă cu ciocolată, cocos și nuci, care nu necesită amestecare, este una dintre cele mai simple și gustoase variante pe care le poți pregăti acasă.
Arma - pistol - FOTO Shutterstock
Un bărbat a tras cu o armă airsoft în părinții unor copii care se jucau cu mingea. Una dintre victime a ajuns la spital. Individul a fost reținut
Un bărbat de 52 de ani din Constanța a fost reținut de polițiști după ce a tras cu o armă airsoft în direcția părinților a doi copii care se jucau cu mingea în apropierea gospodăriei sale. Cele două persoane au fost rănite.
CHE Porțile de Fier  Foto Hidroelectrica JPG
Porțile de Fier I, colosul energetic al României care a schimbat fața Dunării. Cum a fost construit
Sistemul hidroenergetic și de navigație Porțile de Fier I a intrat în funcțiune în mai 1972 și, la 54 de ani de la inaugurare, a rămas cel mai important producător de energie hidro din România, cu o putere instalată de peste 2.200 MW. Construcția sa a adus schimbări ample în regiunea dunăreană.
cafea in avion  istock jpg
Ce fac însoțitorii de bord pentru un zbor confortabil. Sfaturile simple care pot schimba complet călătoria cu avionul
O însoțitoare de bord cu peste 50 de ani experiență dezvăluie cele mai utile trucuri pentru un zbor confortabil: hidratare, gustări și „o carte plictisitoare”.
image png
Mario Iorgulescu, prima reacție după condamnarea la 8 ani și 8 luni de închisoare: „Crede-mă că sunt nasol rău acum”
Mario Iorgulescu este devastat de decizia instanței din România. Acesta a fost condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare cu executare în dosarul accidentului rutier provocat în anul 2019, tragedie în urma căreia Dani Vicol și-a pierdut viața. Decizia a fost pronunțată joi, 21 mai 2026, de