Vacanţe natural-spirituale

Publicat în Dilema Veche nr. 290 din 3 Sep 2009
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png

Majoritatea oamenilor aleg vacanţe leneşe: visul multora e să zacă pe "nisipul fierbinte" şi să audă "freamătul mării" alături; unii îşi doresc să exploreze, fără sfîrşit, ţinuturi noi; alţii " turism cultural etc. Există şi o categorie care alege un alt soi de concedii: ecologice, naturale, atît pentru trup cît şi " în măsura posibilităţilor " pentru suflet... Cei care vin în clinica Buchinger din Marbella, Spania (despre care am scris anul trecut un articol) fac parte din această categorie. E un loc, la prima vedere, pentru slăbit (se poate ţine post doar cu lichide sau regimuri începînd cu 600 de calorii), unde vin oameni cu un oarece statut material. De fapt, e mai mult de atît: un fel de... pauză a vieţii normale agitate şi contra cronometru. Mulţi dintre cei ce aleg să vină aici nu sînt obezi, nici chiar supraponderali, şi nici în vîrstă cu probleme de sănătate. Sînt şi oameni tineri, care arată... normal şi care optează pentru acest "munte vrăjit", în locul unui hotel de multe stele cu spa. La Buchinger eşti obligat, vrînd-nevrînd, să-ţi schimbi rutina zilnică de acasă, plăcută, dar distrugătoare: berea sau vinul de seară, la televizor, după o friptură suculentă... Dacă nu ţii post, alternativa e să mănînci un regim aprope total vegetarian: primul fel e întotdeauna alcătuit dintr-o adunătură de frunze asortate şi estetic aranjate. Regimul nu e nicidecum totul: modul de viaţă care se impune aici e total diferit. În incinta clinicii, în locurile comune, nu se vorbeşte la mobil. În nici o cameră nu există televizor. Cam după ora 22, cînd se desfăşoară ultimele manifestări culturale de după cină, se impune şi se aşterne o linişte desăvîrşită. Deloc similară agitaţiei dintr-un cartier semicentral bucureştean în care, printre altele, locuitorii mai libertini ai zonei se întorc abţiguiţi pe la trei noaptea. Linişte, care, de altfel, poate fi înnebunitoare. În ciuda formidabilei vegetaţii mediteraneene, alcătuite din palmieri reali şi la ei acasă (spre deosebire de cei din Piaţa Br

Pedeapsă pentru greci, nedreptate pentru bulgari jpeg
Pedeapsă pentru greci, nedreptate pentru bulgari
Avem deci o decizie politică la Consiliul European: Grecia va fi ajutată de statele din euro-zonă şi de FMI. Revenim, astfel, la problema hazardului moral ridicat la nivel de state.
Mai mult decît servicii jpeg
Eden-ul din Rîmnic
Despre municipiul Rîmnicu Sărat aflăm că are o populaţie de 38.805 locuitori (2002). Cea mai veche menţiune documentară despre el descoperită pînă acum datează din 8 septembrie 1439 – „un privilegiu comercial acordat de domnitorul muntean Vlad Dracul negustorilor poloni, ruşi şi moldoveni…“ (Wikipedia). Ca oraş apare pentru prima dată atestat în 1574.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Biserică şi tăiţei
Lîngă hotelul la care stăteam era Votivkirche, una dintre bisericile importante ale Vienei. Biserica neogotică a fost ridicată de Ferdinand Maximilian Joseph, între 1856-1879, drept mulţumire că fratele său, împăratul Franz Josef, a scăpat dintr-un atentat întîmplat în acel loc (aproape de Universitate): a fost înjunghiat de către naţionalistul maghiar Janos Libenyi şi a scăpat (se pare că datorită gulerului gros al uniformei sale…).
Pedeapsă pentru greci, nedreptate pentru bulgari jpeg
Dumnezeu nu îţi poate da drepturi băneşti
OK, recunosc că titlul e uşor tabloid şi că nu e un articol despre Dumnezeu. Mă puteţi da în judecată. Pentru că este (încă) un articol despre justiţie.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Circul vesel
Am văzut de curînd, în sfîrşit, un film despre circ: Circul vesel, în regia lui Claudiu Mitcu, o producţie HBO. La început, nu ştiam ce să cred, filmul îşi avea ritmul lui, şi-şi dezvăluia tacticos subiectul, fără grabă şi senzaţionalism.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Cum preîntîmpinăm scenariul grecesc în viitor?
Chiar în ziua în care apare Dilema veche pe piaţă, începe la Bruxelles Consiliul European de primăvară. Evident, vor discuta despre Grecia. Dacă citiţi acest text în week-end, s-ar putea să aveţi deja nişte răspunsuri, deşi nu e exclus nici să meargă înainte pe formula: sîntem alături de Grecia, dar să-şi facă singură ordine în ogradă. Dar chiar mai interesantă e discuţia privind ce s-ar putea face pentru ca scenariul grecesc să nu se mai repete.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Românii şi lumea
Nu e prima dată cînd, ieşind din mica noastră lume balcanică şi încrîncenată, realizez că lumea mare, de aiurea, e… altfel. Ajunsă, din nou, după oarece timp, la Viena, am avut un soi de şoc cultural. Deşi am tot călătorit, mai ales prin Europa, anumite ritualuri cotidiene de aiurea continuă să mă mire: de pildă, cele legate de trafic.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Cumpăraţi o insulă grecească? Nein!
Criza financiară prin care trece Grecia a devenit o problemă europeană. Am mai scris despre dilemele Europei în ce priveşte Grecia, care pot fi rezumate la: salvăm Grecia pe banii noştri sau nu o salvăm şi riscăm ca banii noştri comuni să se ducă de rîpă? Între timp, nu s-a dat un răspuns ferm, s-a mers pe soluţia de mijloc: dăm de înţeles că nu vom lăsa Grecia să se prăbuşească, dar ne asigurăm că Guvernul grec ia măsuri dure pentru a se salva de unul singur.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Manual, eco şi retro
Mărţişoarele de tarabă rămîn preferatele mele. Nu pentru că ar fi nişte capodopere, ci fiindcă mă simt mai liberă printre ele. Anul acesta nu au fost mai frumoase sau mai originale decît în anii trecuţi. Mi-au sărit în ochi doar unele pictate, în stil naiv, pe sticlă, cu animale. Am aflat – de la tînărul de 20 de ani care le face – că sînt „lucrate manual. Cu o altă sticlă pusă deasupra pentru protecţie şi rama din ceramică“. Şi costă de la 5 la 20 de lei.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Pensionarii mei pe caz de boală
Domnul S. este instalator. Din ăla vechi, care ştie meserie, nu din ăştia care au apărut acum, ciocănari care ştiu doar să schimbe o garnitură. Domnul S. lucrează în branşă de 40 de ani. A lucrat şi la întreprinderea de stat. Întreprinderea de instalaţii a fost falimentată după Revoluţie şi apoi privatizată. Domnul S. a considerat asta o mare şi ticăloasă nedreptate, deşi niciodată nu a trăit numai din salariu, deşi era mai mult pe la „ciubucuri“ în timpul de muncă, adică la lucrări pe cont prop
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Triumful fostelor soţii
Scriam, de curînd, despre filmul Ce-o fi cu soţii Morgan (Did You Hear about the Morgans, 2009, în regia lui Mark Lawrence, cu Sarah Jessica Parker şi Hugh Grant): ideea era că nu oferă mai nimic incitant şi nou în seria comediilor conjugale. Care, ca şi gen în sine, mi se păreau într-un moment de impas…
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Biserica din Cumpătu
„1) La intrara în Sfînta Biserică, ţinuta vestimentară trebuie să fie decentă, compatibilă cu Sf. Lăcaş. (…) 4) Cînd începe Sf. Liturghie, staţi smeriţi la locul ocupat. 5) Păstraţi liniştea şi buna-cuviinţă în timpul slujbei; nu tulburaţi sufletele credincioşilor prin mişcare sau lucrare (vorbire, gesticulare ş.a.) (…)“
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Ce am învăţat din Lovin vs Ţoghină
Cazul Lovin vs Ţoghină, despre care am scris acum două săptămîni, pare chiar mai complicat decît am reuşit eu să-l redau. Am trecut în revistă detaliile pentru a ajunge la discuţia de principiu despre protecţia surselor.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Note de la Chişinău
Afişele cu Europa au rămas prin Chişinău. Le remarcasem de pe vremea lui Voronin şi mă uitam cu ciudă la ele în acel aprilie 2009, cînd am plecat spre aeroport cu frică. Moldova şi Uniunea Europeană împreună pentru… tineri, mediu, locuri de muncă, în funcţie de afiş.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Cu Dacia, spre Budapesta
Pentru împătimiţii călătoriilor cu trenul, un drum pînă la Budapesta, cu CFR-ul, poate fi un adevărat regal. E adevărat că, dacă citeşti pe Internet despre trenul cu care urmează să pleci – internaţionalul Dacia, care ajunge, în final, la Viena –, voiajul capătă o pronunţată tentă horror: „Am găsit bilete la clasa I, deşi trenul era foarte aglomerat.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Global-local, pe viu
Într-un interviu luat recent, o doamnă cu pasiunea călătoriilor spunea că, atunci cînd a ajuns pentru prima dată în Asia, după un zbor interminabil, a avut surpriza să constate că acolo, lucrurile nu sînt foarte diferite de aici. Se aştepta să dea peste oameni şi obiceiuri nemaiîntîlnite şi exotice, precum exploratorii de altădată... Globalizarea, spunea ea, bat-o vina, e rădăcina lipsei de surprize şi a déjà-vu-urilor care ni se întîmplă în locuri despre care nici cu gîndul nu gîndeşti...
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Simţul kantian al băutorilor de ceai
Există un principiu în teoria politicilor publice care zice că grupurile mici şi cu interese puternice sînt mai eficiente în a acapara banii statului. Acest principiu, inventat de un tip deştept pe nume Mancur Olson, are la bază o logică simplă. Să luăm de pildă grupul fermierilor. Ei au motivaţii să se organizeze pentru că fiecare dintre ei cîştigă mult din subvenţiile de la stat. Cine plăteşte aceste subvenţii? Contribuabilul. Suma pe care o plăteşte fiecare contribuabil către fermieri nu este
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Şcoală pentru soţi - depăşită
Pe la mijlocul anilor ’90, cînd au început să circule mai asiduu primele romane pentru femei –, care de fapt nu erau romane, ci sfaturi practice „puse în scenă“, şi primele filme aşijderea – eram încîntată de ele. Ba chiar aveam naivitatea să cred că îmi pot oferi soluţii personale: în fond, rostul lor tocmai acesta este, nu? Să amestece nevoia de poveste, de romance, cu cea de psihologie aplicată.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Predicții și conspirații
„(…) în 2010 se va declanşa un conflict între Occidentul european şi Statele Unite ale Americii; criza economică nu va trece, iar Europa va suferi în continuare o cădere economică. Pe 11 noiembrie 2010, un război va fi declanşat între două ţări mari, iar numai cei care se vor ascunde în est sau în Caucaz vor supravieţui. Patru regi se încleştează într-o bătălie şi astfel izbucneşte cel de-al treilea război al lumii, în care vor fi utilizate arme bacteriologice şi chimice“ (www. brasovultau.ro)
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Cum (nu) îi amendează UE pe leneşi
După cum aflăm din manual, UE este un spaţiu economic comun. Doar că în orice spaţiu economic, statul are un rol important – de organizator, stimulator şi redistribuitor. Dar despre ce stat vorbim cînd ne referim la UE? În cea mai mare parte, despre statele naţionale, UE nu are atribuţii privind taxarea, cheltuielile sociale, pensiile etc. Totuşi, avînd o piaţă comună, UE încearcă să coordoneze politicile naţionale.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Banii sînt buni
Îţi trebuie numele şi talentul lui Niall Ferguson să faci dintr-o carte de istorie financiară un succes de public. Iar The Ascent of Money – A Financial History of the World (Penguin Books, 2009) a reuşit asta.
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Garda cetăţii şi cîinele negru
Există, în România, cîteva locuri în care, odată ce ai apucat să pui piciorul, nu poţi să nu revii. Fără să te plictiseşti....
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Crin şi Ionel - poveşti paralele cu final bezmetic -
Amîndoi sînt tineri, inteligenţi, bine crescuţi, bine educaţi şi interlocutori interesanţi. Şi amîndoi s-au intersectat electoral într-un mod bizar, dar despre asta mai la vale, în articol....
Dilema veche la Timpul prezent   Ce vrei să te faci cînd vei fi mare? png
Mall-ul din Cotroceni şi oceanul IMAX 3D
"Garibaldi se opreşte din nesfîrşitul rond de pază pentru a atrage o femelă cu graţiosul dans de curtare....

Parteneri

Nathan Chasing Horse jpg
Actor din „Dances with Wolves”, condamnat pe viață după acuzații de viol asupra minorilor
Actorul amerindian Nathan Chasing Horse, cunoscut pentru rolul său din filmul Dances with Wolves („Cel care dansează cu lupii”), a fost condamnat luni la închisoare pe viață de un judecător din Nevada, pentru agresarea sexuală a unor femei și fete indigene.
Captură de ecran 2026 04 29 083544 png
Moment incredibil într-un avion: pasagerii și echipajul au asistat o naștere la 10.000 de metri altitudine
Naștere la înălțime. O femeie a adus pe lume o fetiță la bordul unui avion Delta Airlines, în timpul unui zbor pe ruta Atlanta–Portland, chiar înainte de aterizarea pe aeroportul internațional din statul american Oregon.
avion airbus a 330 - 300 air asia x foto Mehdi Nazarinia
Revoluție în aviație: China anunță tehnologia care produce kerosen din poluare
O tehnologie dezvoltată de cercetători chinezi ar putea schimba radical industria aviației, oferind o soluție inovatoare pentru transformarea gazelor cu efect de seră în combustibil pentru aeronave.
benzina in lume jpg
Prețul benzinei în SUA atinge maximul ultimilor 4 ani: analiștii avertizează noi scumpiri
Prețul mediu al benzinei în Statele Unite a urcat la cel mai ridicat nivel din ultimii aproape patru ani, după declanșarea conflictului cu Iranul la finalul lunii februarie, potrivit datelor American Automobile Association, citate de Reuters.
image png
Ce se întâmplă în organism dacă bei zilnic sucuri carbogazoase fără zahăr
Băuturile carbogazoase „diet” au devenit, în ultimii ani, o alternativă extrem de populară la sucurile clasice îndulcite cu zahăr, mai ales în rândul persoanelor care încearcă să își reducă aportul caloric sau să își controleze greutatea.
Anca Turcasiu, sursa foto Instagram jpg
Ce gătește Anca Țurcașiu cel mai repede. Gustul care „dă savoare”
Anca Țurcașiu revine în atenția fanilor din social media cu o rețetă rapidă și gustoasă de mâncare de fasole verde. Vedeta mărturisește că, atunci când nu are timp să gătească, acest preparat o ajută să economisească timp în bucătărie.
ploaie freepik jpg
Vremea se schimbă radical înainte de 1 Mai. Vom avea parte de frig, ploi și ninsori, avertizează meteorologii
Sfârșitul lunii aprilie vine cu o schimbare bruscă de scenariu meteorologic în România. Dacă începutul de primăvară a fost caracterizat de temperaturi relativ blânde, meteorologii anunță acum o răcire semnificativă a vremii, chiar înainte de minivacanța de 1 Mai.
efraimstochter view 2417156 jpg
Cât a ajuns să coste o garsonieră în Mamaia cu vedere la mare, în 2026
Prețurile imobiliare de pe litoralul românesc continuă să urce, iar visul unei locuințe cu vedere la mare devine tot mai greu de atins pentru mulți români. Cei care își doresc să se trezească în sunetul valurilor
Dezbatere buget parlament 2 FOTO Inquam Photos / George Călin
PSD și AUR prezintă moțiunea în Parlament: „România nu este o marfă”
Moţiunea de cenzură depusă de grupurile parlamentare ale PSD, AUR şi PACE - Întâi România împotriva Guvernului Bolojan va fi prezentată miercuri în plenul reunit al Parlamentului. Moţiunea a fost semnată de 253 de parlamentari.