Dezvrăjirea unui jaf

Publicat în Dilema Veche nr. 638 din 12-18 mai 2016
Dezvrăjirea unui jaf jpeg

● 03.ByPass (România, 2016), de Nap Toader.

În 03.ByPass, noul film al lui Nap Toader, un bătrîn (devenit un obişnuit al serviciilor medicale de urgenţă) cheamă ambulanţa, pregătind între timp pentru echipaj, pe o tavă, cîteva ceşti de ceai englezesc pe care nu apucă să le şi servească – e găsit inconştient, lîngă ele. Între o manevră de resuscitare şi alta (prezentate fără urmă de afectare sau suspans), şoferul de pe ambulanţă se serveşte cu ceaiul care-i fusese pregătit (surprins ca printr-o cameră de supraveghere montată în casă) şi dă fără să vrea peste averea pacientului, în teancuri de bancnote ascunse cu grijă sub saltea. E de ajuns să observi că şoferul e interpretat de Gabriel Spahiu, pentru a dezvolta aşteptările unui remake al Morţii domnului Lăzărescu, însă Spahiu e cu totul alt şofer, iar filmul lui Nap Toader (cu toate că împrumută elemente estetice realiste) nu îşi concentrează atenţia asupra bătrînului (şi asupra procesului trecerii sale prin sistemul sanitar, de la un om care e la unul care nu mai e), ci asupra reconstituirii atmosferei, rutinei şi uzurii trecerii de la un eveniment la altul, de la o noapte de serviciu la alta a echipei de pe ambulanţă.

Ca şi Comoara, cel mai recent film al lui Corneliu Porumboiu, 03.ByPass tratează (la un nivel mai redus de complexitate) găsirea unei „comori“ şi povestea unui jaf în mod neromanţat, lipsit de glamour-ul unei poveşti hollywoodiene, caracterizată de obicei printr-o natură ambivalentă: ea ne propune denunţarea imoralităţii unei astfel de experienţe, păstrînd-o în acelaşi timp cît mai incitantă cu putinţă, făcînd-o să pară o experienţă satisfăcătoare. Problema legată de bani (problemă eminamente clasică) pe care o au de rezolvat cei trei – medicul, asistentul şi şoferul de pe ambulanţă – e deviată aici de la chestiunea procedurală (dacă şi cum vor reuşi să sustragă bancnotele fără să fie prinşi) la cea morală, fără ca dilema să ajungă o problemă arzătoare de conştiinţă. Evenimentul nu e văzut altfel decît celelalte evenimente din acea noapte (salvarea unei femei şi moartea altor oameni, o scenă de sex neromanţată, o pauză de masă), ţinut la foc mic prin discuţii mai mult liniştite decît explozive, care trec de la Kant și jurămîntul lui Hippocrate, la cel mult nişte înjurături de tipul celor din Marfa şi banii. Personajele nu omoară pe nimeni pentru a-şi atinge scopul, iar procesul furtului nu necesită o intervenţie de tip Ocean’s Twelve, ci simpla deschidere cu o cheie a uşii. Două dintre personaje, Monica şi Lucian (Medeea Marinescu şi Alexandru Potocean), au o relaţie consumată printre du-te-vino-ul dintre o intervenţie şi alta, pe care încearcă să o ascundă de ochii lumii, fără prea mult succes, însă cu toate că există destule date care să alimenteze conflictul (divorţul ei, o a doua femeie), tensiunea erotică e păstrată la cote minime. Cealaltă sursă de tensiune, în care unul dintre personaje o ia razna silindu-i pe ceilalţi să-i facă jocul (aici, şoferul), e  pusă scurt în scenă şi apoi abandonată – pînă la urmă, cei trei vor ajunge la aceeaşi concluzie.

Ceea ce rămîne în urma eliminării tensiunii dramatice e o anumită atmosferă de ireal, de iz uşor oniric în scenele din intervenţiile de salvare (în descendenţa lui Scorsese din Între viaţă şi moarte), creată prin jocurile de lumină (de la lumina bleu-verzuie a interioarelor spitalelor la lumina oraşului noaptea, în timpul urmăririi ambulanţei pe şosele, sau la lumina lanternelor cu care echipajul caută victimele unui accident prin noapte şi descoperă corpurile), o evocare nu lipsită de frumuseţe a cotidianului, în care cei trei se baricadează în ambulanţă, ferindu-se de noapte şi de ororile accidentelor cîntînd, şi o naturaleţe care reiese din interacţiunea celor trei actori. Există şi trimiteri la ideea că jaful e o consecinţă a precarităţii sistemului, însă nu mai mult decît sub forma dialogului.

În sens mai larg, filmul atinge şi problema unei anumite lupte pentru supravieţuire şi de o parte, şi de alta a graniţei (şi a salvatorilor, şi a celor salvaţi). Cei care fac intervenţiile, şi care încearcă să se menţină în afara scenelor dezastrelor la care participă, sînt în definitiv corpuri, ca oricare altele (aşa cum reiese şi din visul în care asistentul e pus pe targă şi cărat în ambulanţă ca un pacient oarecare), dar nu se poate spune că filmul ţinteşte înspre o sondare puternică a acestui subiect. Ceea ce reuşeşte cu precădere să facă e să strice iluzia grandorii faptelor, deopotrivă a intervenţiilor de salvare şi a celei de jefuire.

Ancuța Proca este critic de film.

dilemaveche ro   Literatura clasica pentru copii   De ce merita redescoperita jpg
Literatura clasică pentru copii: De ce merită redescoperită
"A fost odată, ca niciodată..." Cine nu-și amintește aceste cuvinte magice care deschideau porțile unei lumi fantastice?
dilemaveche ro   Dragostea pentru lectura O mostenire pentru generatiile viitoare jpg
Dragostea pentru lectură: O moștenire pentru generațiile viitoare
Îți amintești de clipele petrecute în copilărie când stăteai cufundat în paginile unei cărți captivante?
comunism jpg
Istoria comunismului: lecturi esențiale pentru a înțelege un fenomen global
Comunismul a fost un fenomen global care a influențat profund secolul XX, iar studiul său continuă să fie de mare interes pentru istorici, politologi și publicul larg.
comunicat instituto cervantes espacio femenino 2024 jpg
Cinema feminin din Spania și America Latină, în luna martie, la Institutul Cervantes din București
Și în acest an, luna femeii este sărbătorită la Institutul Cervantes cu o serie de filme care aduc în atenția publicului o serie de creații cinematografice semnate de artiste din spațiul cultural hispanic.
1038 16 IMG 20220219 WA0027 jpg
Compilați, compilați...
Îi las plăcerea să reflecteze asupra
p 17 jpg
La contactul cu pielea
Smoke Sauna Sisterhood e pe de-a-ntregul cuprins în titlul său: într-o saună retrasă.
1038 17b Idles Tangk webp
Tobe + chitare = love
Nu știi neapărat ce vrea să fie acest prolog, dar exact fiindcă e un prolog mergi mai departe
image png
387326384 1387431755465458 2939236580515263623 n jpg
Orice sfârșit e un nou început
Când faci febră, când plângi din senin, când râzi cu toată gura știrbă.
Afișe Turneul Național 08 jpg
Martie este luna concertelor de chitară
În perioada 16-30 martie 2024, Asociația ChitaraNova vă invită la concertele din cadrul turneului național „Conciertos para Guitarra”.
426457521 938541944508703 1123635049469230038 n jpg
One World Romania – Focus Ucraina: proiecție „Photophobia”
„Photophobia” marchează doi ani de la începerea războiului în Ucraina și va avea loc pe 24 februarie la Cinema Elvire Popesco.
1037 15 Maria Ressa   Cum sa infrunti un dictator CV1 jpg
O bombă atomică invizibilă
Ce ești tu dispus(ă) să sacrifici pentru adevăr?
p 17 2 jpg
Spectacol culinar
Dincolo de ținuta posh, respectabilă și cam balonată, a filmului, care amenință să îl conducă într-o zonă pur decorativă, cineastul găsește aici materia unei intime disperări.
1037 17 cop1 png
Liric & ludic
Esența oscilează între melancolie și idealism romantic.
Vizual FRONT landscape png
FRONT: expoziție de fotografie de război, cu Vadim Ghirda și Larisa Kalik
Vineri, 23 februarie, de la ora 19:00, la doi ani de la începerea războiului din Ucraina, se deschide expoziția de fotografie de război FRONT, la Rezidența9 (I.L. Caragiale 32) din București.
image png
Lansare de carte și sesiune de autografe – Dan Perșa, Icar 89
Vă invităm joi, 15 februarie, de la ora 18, la Librăria Humanitas de la Cişmigiu (bd. Regina Elisabeta nr. 38), la o întâlnire cu Dan Perșa, autorul romanului Icar 89, publicat în colecția de literatură contemporană a Editurii Humanitas.
p 16 O  Nimigean adevarul ro jpg
Sfidarea convențiilor
O. Nimigean nu doar acordă cititorului acces la realitatea distorsionată pe care o asamblează, ci îl face parte integrantă a acesteia.
1036 17 Summit foto Florin Stănescu jpg
Teatru de cartier
Dorința de a surprinde tabloul social în complexitatea lui, cu toate conexiunile dintre fenomene, are însă și un revers.
p 23 Compozitie pe tema Paladistei, 1945 jpg
Victor Brauner – Paladienii și lumea invizibilului
Reprezentările Paladistei sînt prefigurări fantastice în care contururile corpului feminin sugerează grafia literelor unui alfabet „erotic“ care trimite la libertatea de expresie a scrierilor Marchizului de Sade.
1 Afiș One World Romania 17 jpg
S-au pus în vînzare abonamentele early bird pentru One World România #17
Ediția de anul acesta a One World România își invită spectatorii în perioada 5 - 14 aprilie.
Poster orizontal 16 02 2024 Brahms 2  jpg
INTEGRALA BRAHMS II: DIRIJORUL JOHN AXELROD ȘI VIOLONISTUL VALENTIN ȘERBAN
Vineri, 16 februarie 2024 (19.00), ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO vă invită la Sala Radio la cel de-al doilea concert dintr-un „maraton artistic” dedicat unuia dintre cei mai mari compozitori germani.
1035 16 coperta bogdan cretu jpg
Două romane vorbite
Roman vorbit prin încrucișări de voci, ele însele încrucișate biografic în feluri atît de neașteptate, cartea lui Bogdan Crețu reușește performanța unei povești de dragoste care evită consecvent patetismul.
p 17 2 jpg
Plăcerea complotului
Pariser nu e naiv: Europa nu mai e aceeași.
1035 17 The Smile Wall Of Eyes 4000x4000 bb30f262 thumbnail 1024 webp
Forme libere
Grupul The Smile va concerta la Arenele Romane din București pe data de 17 iunie 2024, de la ora 20.

Parteneri

Șefa Curții de Apel, judecătoarea Liana Nicoleta Arsenie FOTO Inquam / Gyozo Baghiu
Șefa Curții de Apel București acuză presiuni din DNA într-un dosar al Liei Olguța Vasilescu: „Mi-a spus ce soluție trebuie să dau”
Președinta Curții de Apel București, judecătoarea Liana Arsenie, susține că o fostă procuroare DNA i-ar fi cerut să dea o anumită soluție într-un dosar care o viza pe Lia Olguța Vasilescu.
sua a atacat o barca a unor presupusi traficanti de droguri X  @Southcom mp4 thumbnail png
Atac american în Pacific: patru morți într-o operațiune împotriva „traficului de droguri”
Statele Unite au anunțat că au lansat, miercuri, un nou atac asupra unei nave pe care o consideră implicată în traficul de droguri în estul Oceanului Pacific.
Pericol de avalanșă Sursa Pixabay com jpg
Semnele care indică riscul de avalanșă în munți. Le ce trebuie să fie atenți turiștii care pășesc pe zăpadă
Turiștii care pornesc în drumeții montane de iarnă sau schiază în zone alpine neamenajate sunt sfătuiți de salvatorii montani să considere că, iarna, pe munte nu există zone complet sigure. Unele indicii arată că riscul producerii unor avalanșe este mai ridicat în anumite locuri.
femeie ganditoare zambet buchet lalele jpg
7 fructe și legume esențiale pentru un zâmbet sănătos și gingii puternice
O igienă orală corespunzătoare nu se rezumă doar la periaj și folosirea atei dentare. Dieta joacă un rol la fel de important în menținerea sănătății dentare și a gingiilor.
image png
5 semne care îți dovedește că un om este de încredere. Pe aceste persoane chiar te poți baza
Într-o lume în care relațiile personale și profesionale se construiesc pe încredere, a ști că ai alături oameni pe care te poți baza este esențial pentru liniște și echilibru emoțional.
Economii  Foto Freepik com jpg
Ce aplicații recomandă oamenii care chiar pun bani deoparte
Oamenii își aleg instrumentele care îi ajută să economisească în funcție de ce îi face să se simtă în siguranță. De aceea, soluțiile diferă radical de la o persoană la alta. O discuție recentă de pe Reddit arată ce funcționează, iar psihologii explică de ce.
romania ocupata de sovietici foto wikipedia jpeg
Povestea de Hollywood a dascălului român care a înfruntat singur colosul sovietic. „A urcat toate treptele iadului”
Decizia istorică a Ucrainei de elimina „protecția” pentru limba moldovenească este explicată de politologul Dorin Popescu. Expertul laudă contribuția lui Nicolae Gârșcan, unul dintre cei care au luptat împotriva fostei URSS pentru păstrarea identității românești și pentru limba română.
Prăjituri   Foto Freepik com jpg
Trucurile folosite de români pentru a opri pofta de dulciuri iarna. „Dacă ești tentat de un desert, fii atent la porție”
Decembrie este, pentru numeroși români, nu doar luna cadourilor și a sărbătorilor de iarnă, dar și o perioadă a exceselor de dulciuri, lucru care îi îngrijorează și îi face să caute metode de a trece cu bine peste astfel de tentații.
benzinarie carburanti pompa benzina foto shutterstock
De ce scade prețul benzinei. Cum se formează tariful carburanților și ce determină scumpirile în România
Prețul carburanților în România reflectă un mix între costurile de producție sau import, taxele și impozitele impuse de stat, precum și marja de profit a benzinăriilor, fiind influențat direct de evoluția petrolului Brent pe piața internațională.