Să trecem la soluții...

25 septembrie 2015
Să trecem la soluții    jpeg

Gata, am discutat destul, să trecem la soluții. Cine e pentru gazare? Cine pentru împușcare? Mîinile sus!

Are Amos Oz o poveste mișto. Un prieten scriitor nimerește într-un taxi cu un taximetrist care începe un rant împotriva palestinienilor. Că le-ar arăta el lor, i-ar împușca, mama lor și rasa… Scriitorul zice: bine, deci vreți să îi împușcăm? Da. Pe toți? Da. Și femei și copii? Păi… da. Hai să vedem, dacă am trimis armata și i-a împușcat și dumneavoastră vă nimeriți în zonă și vedeți o casă și intrați. Și acolo e un bebeluș palestinian. Îl împușcați? Taximetristul face ochii mari, suflă adînc și zice: domnule, dar dvs. sunteți un om foarte crud.

Ce vrea să zică povestea asta? Că e greu să treci de la ranturi generale la soluții. Și zic asta ca filosemit care îmi pun în cap stînga sufletistă la fiecare bătălie serioasă cînd aruncă ăia cu rachete peste gard și Israelul se apără.Deci, haideți să ne asumăm fapte, nu ranturi emotive. Băi, vrei palestinieni împușcați? Poftim pistolul, ăla e bebelușul, bagă mare!

Consider că am epuizat argumentele în chestia asta cu migranții. Fapt e că avem 300.000 de oameni care au venit peste noi. În afara gardului, pe după gard, prin gări, prin centre de azil. Alți 3 milioane sunt în Turcia și Liban și se uită hulpav la continentul nostru. Nu i-a invitat nimeni aici, nu ne-am propus să repopulăm continentul. Se nimerește să fie musulmani, am fi preferat creștini blonzi cu ochi albaștri, dar…

Deci, sunt aici. Ce facem?  Orice discuții pe lîngă sunt frecție la picior de lemn. Da, nu e relevant cine a fost de vină în Siria și nici ce trimite Putin acolo. Pe bune că nu e; dacă vrem să facem conversație și să arătăm că știm geografie poate sună cumva, dar pentru decizia noastră e irelevant.

Da, e o problemă cu multiculturalismul, a fost o mare greșeală. Da, dacă rămîn aici ar trebui să fim foarte duri cu ei să învețe limba și să adopte alte valori. Cine nu se integrează, va pleca. Da, poate unii se vor apuca de pus bombe, e mereu un risc. Și dacă veneau ca turiști la Mamaia cum îi ruga Mazăre era același risc. Dar sunt aici deja și e nevoie să decidem ce facem cu ei azi, în 2015, nu în 2030. Sunt sigur că opinia dvs despre multiculturalism și integrarea migranților în Vest e una informată și extrem de interesantă, dar e irelevantă în discuția de față. Nu, dacă facem gard nu dispar. Pe bune că nu. Sîntem Europa, nu Ungaria. Sînt tot în Europa și dacă sînt în Serbia.

Astea fiind circumstanțele, să purcedem la asumarea faptelor.

Avem 300000 de oameni. Eu vă fac o schemă simplă de public policy, decizia e la dumneavoastră.

Sunt trei mari soluții:

a) să dispară. Aici alternativele de implementat sunt cîteva, le-am tot încercat în Europa, deci avem expertiză care cum e mai eficientă:

a1 – împușcare

a2 – gazare

a3 – spînzurare

a4 – pogrom

După ce votăm, putem trece la detalii: să-i împuște poliția și armata sau cerem voluntari? Eu cred că cine e de acord cu a) ar trebui să participe voluntar la operațiune, e una complicată totuși, nu putem aștepta în mod paternalist ca numai statul să o rezolve, e nevoie de implicare civică.

Alte detalii de policy care se cer lămurite: Cine plătește pentru înhumare? Asigurăm serviciu religios? Copiii îi împușcăm sau îi dăm spre adopție? (asta e una grea, și naziștii au avut complicații aici).

b) să îi ținem. Cu variantele:

b1 – să-i ia numai Germania, să se spele Merkel pe cap cu ei dacă a făcut pe sufletista.

b2- îi împărțim, pe niște criterii, eventual pe cote obligatorii.

c) să îi trimitem înapoi în

c1 – Turcia. Dacă Turcia nu vrea o bombardăm.

c2 – Siria sau de unde au plecat prima dată, dacă nu vor îi bombardăm.

Pentru cine votează c), există probabilitatea extrem de mare să nu vrea să plece, deci e obligat să voteze ca plan de rezervă între a) și b).

Gata, să votăm deci.  Și avem nevoie de voluntari și de implicare, nu o mai frecați aiurea pe Facebook.

www.facebook.com/Cristian.Ghinea.CRPE

Fotografie de Eduard Enea

image png
Despre îmbătrînire și alți demoni
Cum îți ascunzi ridurile și îți antrenezi corpul să fugi de semnele timpului și cît de bine le maschezi și le cosmetizezi.
image png
Cititori din lumea largă
Apoi m-am uitat pe pozele articolului și am realizat, iarăși previzibil, că majoritare erau cititoarele și în grupul newyorkez.
WhatsApp Image 2023 10 26 at 21 47 10 jpeg
FILIT e un roman în sine... și încă un roman foarte bun
literatura le rezolvă pe toate, tot de ceea ce oamenii nu sînt capabili...
image png
Noi, cînd se ceartă Polonia cu Ucraina
Recentul schimb de vorbe tari dintre Polonia și Ucraina a fost comentat la noi cu același clișeu cu care se comentează cam orice.
index jpeg 5 webp
Putin și Occidentul Al treilea război mondial?
„Rusia este o țară cu un viitor sigur; doar trecutul ei este imprevizibil.”
AMSandu NOU jpg
Feel good - după FILIT -
FILIT-ul e cea mai bună dintre lumile posibile pentru un scriitor, fie el la început de drum sau, din contră, consacrat.
Page Cover Viitorul În constructie 768x432 jpg
Cum își văd adolescenții viitorul? - Termenul pentru înscrieri s-a prelungit până la data de 11 OCTOMBRIE
Ne interesează cum te raportezi la locul în care trăiești, înveți, cum ți-l imaginezi peste ani și unde te vezi la maturitate.
AMSandu NOU jpg
Privirea ei pierdută, de copil neajutorat
Filmele și cărțile ne vorbesc de multe ori chiar despre viețile noastre, în asta stă puterea lor.
Alegeri fără zvîc  Pariem? jpeg
Politețe înainte de toate!
Îmi cer scuze doamnei căreia dl Iancu i s-a adresat nepoliticos pentru faptul că am publicat formula ireverențioasă.
Conversations jpg
Călătoria nu s-a desfășurat conform planului
Poți iubi mai mulți oameni în același timp?
De la Bacalaureat la dreptul moral jpeg
A fi ortodox, astăzi
Un grup de credincioși a lansat lumii o declarație cu privire la cea mai dureroasă problemă care rănește azi sufletul ortodoxiei: invazia Rusiei asupra Ucrainei.
Eu cum pot să ajut? jpeg
Eu cum pot să ajut?
Frică. Negare. Furie. Neputință. Îngrijorare.
Trei întrebări și o sugestie pentru pacifiștii zilei jpeg
Trei întrebări și-o sugestie pentru pacifiștii zilei
Descurajarea sau chiar împiedicarea propriului guvern să apere țara cu forțe armate cînd aceasta este atacată militar este pacifism?
Făcătorii de război – Scrisoare către frații mei în credință creștin ortodoxă jpeg
Făcătorii de război – Scrisoare către frații mei în credință creștin-ortodoxă
Nu există nici un fel de dispută între oameni care să justifice uciderea semenului nostru, căci în orice ucidere de om ucidem ceva esențial din opera lui Dumnezeu.
România pitită de lîngă Ucraina eroică jpeg
România pitită de lîngă Ucraina eroică
România e în linia întîi a UE în fața nebunului sîngeros de la Kremlin, dar se comportă sub conducerea lui Iohannis ca și cum ar vrea să se tragă mai în spate.
Viețile netrăite jpeg
Poveștile de lîngă noi
Fiecare avion duce cu el atîtea istorii de viață cîte locuri are ocupate.
Alegeri fără zvîc  Pariem? jpeg
COVID. Valul patru!
Am pus următorul gînd în colțul meu de rețea: „Fauci are dreptate cînd spune că, dacă vaccinările antivariolă și antipoliomielită ar fi fost însoțite de discuțiile nebunești de acum, aceste teribile boli n-ar fi fost astăzi eradicate. Recunosc, îmi e în continuare cu neputință să înțeleg atitudinile antivaccin...”
Alegeri fără zvîc  Pariem? jpeg
România analfabeților funcțional
Constatarea mea este că proporția de 44% analfabeți funcțional se verifică și în cazul adulților.
Viețile netrăite jpeg
Izolarea de după izolare
Poate că ochiul „izolatului”, ca și cel al străinului, vede mai mult și e mai cîrcotaș.
Cea mai bună parte din noi jpeg
Filme în care am locuit
Am înțeles cît de adînc reacționăm la familiaritate.
Viețile netrăite jpeg
Slobod la gură. Și la minte
Doi prieteni vechi și deja bătrîni vorbesc despre New York, viață și lume, ca altădată păpușile din Muppets.
Viețile netrăite jpeg
Puterea televizorului
Nemulțumirile au săpat adînc și discursul apocaliptic de la tv le-a alimentat decenii la rînd.
Viețile netrăite jpeg
Viețile netrăite
Înăuntrul nostru sălășluiesc o multitudine de vieți neîncercate.
De la Bacalaureat la dreptul moral jpeg
În apărarea celor 12 milioane de tăcuți
Obiceiul de a-i vitupera civic pe cei care nu răspund convocării la urne este o barbarie odioasă.

Parteneri

bacalaureat adevarul jpg
Rezultatele la simularea Bacalaureatului 2026, amânate până pe 9 aprilie
Ministerul Educaţiei a decis extinderea termenului pentru comunicarea rezultatelor simulării examenului naţional de Bacalaureat 2026 până pe 9 aprilie.
ambulanta, foto shutterstock jpg
Accident în lanț pe Calea Văcărești: au fost implicate cinci autoturisme și un moped. Un tânăr străin a fost rănit și transportat la spital
Un accident rutier în care au fost implicate cinci autoturisme și un moped s-a produs vineri după-amiază, 3 aprilie, în Capitală, pe Calea Văcărești.
Victor Ponta lansare 5 FOTO INQUAM
Ponta, audiat în dosarul fotografiilor din campania prezidențială din 2025: „DIICOT i-a depistat pe cei care au participat la falsificarea pozelor”
Fostul premier Victor Ponta a anunțat vineri, 3 aprilie, pe Facebook, că a fost audiat la DIICOT, în calitate de parte vătămată, într-un dosar care vizează fotografiile controversate apărute în campania prezidențială din 2025.
hrana uscata caini jpg
Obligații pentru deținătorii de câini în 2026. Ce riscă cei care ignoră prevederile legale
În România, creșterea câinilor în curte este o practică obișnuită, însă aceasta vine la pachet cu o serie de obligații legale și reguli care trebuie respectate. În ultimii ani, legislația a devenit mai strictă, iar autoritățile intervin mai ferm în cazurile în care animalele nu sunt îngrijite coresp
Aleksandar Vucic FOTO EPA EFE jpg
Alegerile anticipate din Serbia ar putea avea loc cel mai devreme pe 31 mai. Vučić: „Le-am promis cetățenilor”
Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, a declarat vineri că alegerile legislative anticipate ar putea fi organizate cel mai devreme pe 31 mai, în urma consultărilor cu reprezentanți ai partidelor politice.
Nistru poluare petrol FOTO Ministerului Mediului RM jpg
Alertă pe fluviul Nistru din nordul R. Moldova. Un nou val de petrol, după poluarea semnificativă declanșată de Kremlin
Autoritățile moldovene anunță că un nou val de petrol a fost depistat în zona podului Unguri–Bronnîțea din raionul Ocnița, situat în nordul Republicii Moldova. Prin urmare, instituțiile responsabile s-au întrunit într-o ședință urgentă, anunță reprezentanții Guvernului.
Shakespeare Festival 2026 1920x1080 jpeg
Craiova găzduiește Festivalul Shakespeare 2026, cu producții din 70 de țări
„Regele Lear”, cea mai recentă premieră regizată de Silviu Purcărete, și „The Tiger Lillies într-un cântec Macbeth”, realizat de The Tiger Lillies alături de compania La Perla 29, se regăsesc în programul Festivalului Internațional Shakespeare Craiova 2026.
arestat braila captură video poliţia română png
Caz şocant la Constanţa. Poliţist reţinut pentru violul unei minore şi pornografie infantilă
Un agent de poliție în vârstă de 22 de ani a fost reținut de procurorii DIICOT Constanța, fiind acuzat că ar fi întreținut acte sexuale cu o minoră de 15 ani și ar fi realizat materiale pornografice cu aceasta.
Bărbat care dă mită un tenac de dolari americani FOTO Shutterstock
Comisar‑șef din Bacău, prins în timp ce primea 1.000 de lei mită. Ofițerul a fost plasat în arest la domiciliu
Răzvan Rujan, Șeful Biroului de Investigare a Criminalității din Mediul de Afaceri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bacău, a fost plasat în arest la domiciliu, fiind acuzat de luare de mită, a anunțat vineri Direcția Națională Anticorupție.