Frontul Naţional şi filiera rusească

24 noiembrie 2014
Diplomaţia pentru toţi jpeg

În ediţia actuală a revistei Dilema veche am publicat un dosar cu titlul „Şi dacă Europa eşuează”. Unii dintre analiştii invitaţi să reflecteze pe această temă au indicat Rusia lui Putin drept un factor de risc pentru ordinea europeană. Nu e vorba doar de metoda conflictelor îngheţate de la periferia Europei – un „sistem” pe care preşedintele Putin îl implementează cu măiestrie. Ci şi de metode mai subtile, aplicate, din cîte se pare, de apropiaţii aceluiaşi Vladimir Putin. S-a dovedit recent ceea ce se bănuia deja de multă vreme: anume că Rusia finanţează, prin diverşi moguli apropiaţi puterii de la Kremlin, partide extremiste şi anti-europene.

Vi se pare că miroase a teoria conspiraţiei? De data asta, lucrurile încep să se lege. Un partid anti-european, care face lobby puternic împotriva sancţiunilor economice aplicate Rusiei de UE, e finanţat de o companie rusească. Un articol publicat de Mediapart, publicaţie online de an aliză şi informaţie, arată filiera prin care este susţinut în Franţa Frontul Naţional, partidul condus de Marine Le Pen. Creditul în valoare de nouă milioane de euro contractat de Frontul Naţional la obscura „First Czech Russian Bank”, o bancă de investiţii, a fost obţinut la intervenţia deputatului rus Alexander Babakov. Banii ar fi necesari pentru a finanţa următorul congres al partidului şi pentru acţiuni de promovare.

Chestorul partidului, Wallerand de Saint-Just, zice că totul este perfect legal şi acest credit a fost obţinut după o vizită la Moscova. Primele transferuri, spune Saint-Just, ar fi fost întîrziate de sancţiunile pe care Occidentul le-a impus băncilor ruseşti care operează în Europa. Dar că, pînă la urmă, banii au fost deblocaţi graţie relaţiilor foarte bune pe care le are Marine Le Pen la Moscova.

Marin Le Pen critică vehement sancţiunile aplicate de Uniunea Europeană companiilor şi oamenilor de afaceri din Rusia. Pe lista „sancţionaţilor” se află – aţi ghicit – şi deputatul Alexander Babakov.
Frontul Naţional e anchetat pentru finanţare ilegală încă dinaintea descoperirii, de către mass-media, a "filierei ruseşti". Cînd vor da de urma creditului, probabil că anchetatorii vor acuza ingerinţa unei puteri străine în viaţa politică franceză.

image png
Despre îmbătrînire și alți demoni
Cum îți ascunzi ridurile și îți antrenezi corpul să fugi de semnele timpului și cît de bine le maschezi și le cosmetizezi.
image png
Cititori din lumea largă
Apoi m-am uitat pe pozele articolului și am realizat, iarăși previzibil, că majoritare erau cititoarele și în grupul newyorkez.
WhatsApp Image 2023 10 26 at 21 47 10 jpeg
FILIT e un roman în sine... și încă un roman foarte bun
literatura le rezolvă pe toate, tot de ceea ce oamenii nu sînt capabili...
image png
Noi, cînd se ceartă Polonia cu Ucraina
Recentul schimb de vorbe tari dintre Polonia și Ucraina a fost comentat la noi cu același clișeu cu care se comentează cam orice.
index jpeg 5 webp
Putin și Occidentul Al treilea război mondial?
„Rusia este o țară cu un viitor sigur; doar trecutul ei este imprevizibil.”
AMSandu NOU jpg
Feel good - după FILIT -
FILIT-ul e cea mai bună dintre lumile posibile pentru un scriitor, fie el la început de drum sau, din contră, consacrat.
Page Cover Viitorul În constructie 768x432 jpg
Cum își văd adolescenții viitorul? - Termenul pentru înscrieri s-a prelungit până la data de 11 OCTOMBRIE
Ne interesează cum te raportezi la locul în care trăiești, înveți, cum ți-l imaginezi peste ani și unde te vezi la maturitate.
AMSandu NOU jpg
Privirea ei pierdută, de copil neajutorat
Filmele și cărțile ne vorbesc de multe ori chiar despre viețile noastre, în asta stă puterea lor.
Alegeri fără zvîc  Pariem? jpeg
Politețe înainte de toate!
Îmi cer scuze doamnei căreia dl Iancu i s-a adresat nepoliticos pentru faptul că am publicat formula ireverențioasă.
Conversations jpg
Călătoria nu s-a desfășurat conform planului
Poți iubi mai mulți oameni în același timp?
De la Bacalaureat la dreptul moral jpeg
A fi ortodox, astăzi
Un grup de credincioși a lansat lumii o declarație cu privire la cea mai dureroasă problemă care rănește azi sufletul ortodoxiei: invazia Rusiei asupra Ucrainei.
Eu cum pot să ajut? jpeg
Eu cum pot să ajut?
Frică. Negare. Furie. Neputință. Îngrijorare.
Trei întrebări și o sugestie pentru pacifiștii zilei jpeg
Trei întrebări și-o sugestie pentru pacifiștii zilei
Descurajarea sau chiar împiedicarea propriului guvern să apere țara cu forțe armate cînd aceasta este atacată militar este pacifism?
Făcătorii de război – Scrisoare către frații mei în credință creștin ortodoxă jpeg
Făcătorii de război – Scrisoare către frații mei în credință creștin-ortodoxă
Nu există nici un fel de dispută între oameni care să justifice uciderea semenului nostru, căci în orice ucidere de om ucidem ceva esențial din opera lui Dumnezeu.
România pitită de lîngă Ucraina eroică jpeg
România pitită de lîngă Ucraina eroică
România e în linia întîi a UE în fața nebunului sîngeros de la Kremlin, dar se comportă sub conducerea lui Iohannis ca și cum ar vrea să se tragă mai în spate.
Viețile netrăite jpeg
Poveștile de lîngă noi
Fiecare avion duce cu el atîtea istorii de viață cîte locuri are ocupate.
Alegeri fără zvîc  Pariem? jpeg
COVID. Valul patru!
Am pus următorul gînd în colțul meu de rețea: „Fauci are dreptate cînd spune că, dacă vaccinările antivariolă și antipoliomielită ar fi fost însoțite de discuțiile nebunești de acum, aceste teribile boli n-ar fi fost astăzi eradicate. Recunosc, îmi e în continuare cu neputință să înțeleg atitudinile antivaccin...”
Alegeri fără zvîc  Pariem? jpeg
România analfabeților funcțional
Constatarea mea este că proporția de 44% analfabeți funcțional se verifică și în cazul adulților.
Viețile netrăite jpeg
Izolarea de după izolare
Poate că ochiul „izolatului”, ca și cel al străinului, vede mai mult și e mai cîrcotaș.
Cea mai bună parte din noi jpeg
Filme în care am locuit
Am înțeles cît de adînc reacționăm la familiaritate.
Viețile netrăite jpeg
Slobod la gură. Și la minte
Doi prieteni vechi și deja bătrîni vorbesc despre New York, viață și lume, ca altădată păpușile din Muppets.
Viețile netrăite jpeg
Puterea televizorului
Nemulțumirile au săpat adînc și discursul apocaliptic de la tv le-a alimentat decenii la rînd.
Viețile netrăite jpeg
Viețile netrăite
Înăuntrul nostru sălășluiesc o multitudine de vieți neîncercate.
De la Bacalaureat la dreptul moral jpeg
În apărarea celor 12 milioane de tăcuți
Obiceiul de a-i vitupera civic pe cei care nu răspund convocării la urne este o barbarie odioasă.

Parteneri

friptura de vita perfecta jpeg
Zeci de tone de carne de vită din Brazilia, cu hormoni interziși în UE, au ajuns pe piața europeană
Autoritățile sanitare veterinare din Uniunea Europeană sunt în alertă după ce, în Olanda, laboratoarele au confirmat în carnea de vită din Brazilia prezența unui hormon de creștere interzis în fermele din UE.
u cluj fb jpg
Horoscop, foto Shutterstock jpg
Horoscop duminică, 8 martie. Vești bune pentru nativii unei zodii: veniturile cresc încet, dar sigur
Lorina, astrologul Click!, vine cu predicțiile complete pentru toate cele 12 semne zodiacale, pentru ziua de duminică, 8 martie.
fregata iraniana scufundată de SUA foto captură video jpg
Misterul persistă în legătură cu destinația fregatei iraniene scufundate de armata SUA. Ultima călătorie a navei de război
Pe 17 februarie, Marina Indiană publica pe platforma X un mesaj entuziast de întâmpinare. Însoțită de fotografii luminoase și hashtaguri diplomatice, postarea era un mesaj pentru un vas oaspete care tocmai sosea în port, relatează BBC.
steag uniunea erupeana desirat rupt drapel rupt ue foto shutterstock
Referendum decisiv. O țară europeană votează în august dacă reia negocierile pentru aderarea la UE
O țară europeană va organiza pe 29 august un referendum pentru a decide dacă va relansa negocierile de aderare la Uniunea Europeană. Votul ar putea redeschide procesul de integrare europeană, suspendat în urmă cu peste un deceniu.
Un tanc sovietic T-14 trece peste un tanc german (© Getty Images)
Dezastrul de la sud de Stalingrad
O caracteristică distinctă a „brațului sudic” al învăluirii Operațiunii Uranus a reprezentat-o prezența a numeroase formațiuni mobile.
O dronă iraniană ar fi lovit Turnul 23 Marina din Dubai, Emiratele Arabe Unite.
Alertă în Dubai. Clădiri evacuate, după ce 23 Marina Tower a fost lovit de resturile din interceptarea unor proiectile
O dronă iraniană a lovit sâmbătă zgârie-norul 23 Marina Tower din Dubai, provocând un incendiu, în contextul în care Teheranul a lansat un val de atacuri cu rachete și drone ca răspuns la loviturile americano-israeliene din 28 februarie.
horoscop 26 martie jpg
Horoscop duminică, 8 martie. Oportunități uriașe pentru un nativ norocos, probleme cu banii pentru altul, de Ziua Femeii
Lorina, astrologul Click!, vine cu predicțiile complete pentru toate cele 12 semne zodiacale, pentru ziua de duminică, 8 martie.
Balendra Shah jfif
Un rapper cu milioane de vizualizări pe YouTube va fi următorul prim-ministru al Nepalului. Cine este Balendra Shah
Rapperul Balendra Shah l-a învins pe fostul prim-ministru nepalez Sharma KP Oli în alegerile generale din țară.