Miercuri, 23 octombrie
 
11,00-13,00, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi
„Scriitori printre liceeni”, lectură şi Q&A
Participanţi: Petru Cimpoeşu, Filip Florian
Moderatoare: Prof. Liliana Balan
 
11,00-13,00, Aula Universităţii Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iaşi
 „Scriitori printre studenţi”, lectură şi Q&A
Participă: Emil Brumaru, Radu Pavel Gheo
Moderator: Conf. univ. dr. Antonio Patraş
 
11,00-13,00, Institutul Francez Iaşi, Sala „Benjamin Fondane”
„Cum trece cartea graniţa”, masă rotundă
Participă: Traducători şi autori invitaţi în Festival
Moderatoare: Corina Bernic
 
13,00-15,00, Colegiul „Costache Negruzzi” Iaşi, Sala de festivităţi
„Scriitori printre liceeni”, lectură şi Q&A
Participă: Ileana Mălăncioiu, Ştefan Agopian
Moderatoare: Prof. dr. Camelia Gavrilă, prof. dr. Mihaela Doboş
 
13,00-15,00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Roşie
„Întîlnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii şi cititorii revistei
Participă: Sadie Jones
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
 
14,00-15,00, Casa FILIT
Vernisajul expoziţiei foto „117 Scriitori români” de Mircea Struţeanu
Eveniment urmat de prezentarea albumului 117 Scriitori români
 
15,00-16,30, Colegiul Naţional Iaşi, Sala de festivităţi
„Traducerea – rigoare şi artă la interferenţa de spaţii culturale”
Întîlnire profesori de limba română şi de limbi străine cu traducătorii
Participă: Traducătorii invitaţi şi profesorii de limba română şi de limbi străine din Iaşi
Moderatoare: prof. Sabina Manea (ISJ)
Organizat de Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi
 
15,00-16,30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi + dezbatere
Participă: Petru Cimpoeşu, Jan Koneffke, Cristian Teodorescu
Moderatoare: Bianca Burţa-Cernat
 
16,30-17,00, Casa FILIT
Seturi de muzică electronică „LeVant”, muzică electronică
Participă: George D. Stănciulescu
 
17,00-20,00, Ateneul Tătăraşi, Sala Mare/Galeriile de Artă
„Romane pe văzute – literatură română şi germană pe ecran”
Proiecţie de film
Organizată de Ateneul Tătăraşi, în parteneriat cu Centrul Cultural German Iaşi
 
17,00-18,30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi + dezbatere
Participă: Filip Florian, Attila Bartis, Ioana Pîrvulescu
Moderator: Doris Mironescu
 
19,00-20,00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: festivalul îşi salută invitaţii”
Moderator: Cătălin Sava (TVR)
 
20,00-21,30, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Spectacol de operă-balet: Partea I
Indiile galante de Jean-Philippe Rameau, montat pentru prima dată de regizorul Andrei Şerban
Organizat de Opera Naţională Română Iaşi
 
22,00-23,30, Spectacol de operă-balet: Partea a II-a
Organizat de Opera Naţională Română Iaşi
 
21,00, Cinema ArtHouse Central, Cafenea
Concert Her Funky Subjects
COMPONENŢĂ: Sorina (voce), Radu (percuţie), Teo (chitară), Sergiu (bass)
Concert cool, soul, groovy, jazzy
 
Joi, 24 octombrie
 
11,00-13,00, Colegiul Naţional Iaşi, Sala de festivităţi
„Scriitori printre liceeni”, lectură şi Q&A
Participă: Adriana Bittel, Cecilia Ştefănescu
Moderatoare: Prof. dr. Gabriela Florentin Petrache
 
11,00-13,00, Aula Universităţii Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iaşi
 „Scriitori printre studenţi”, lectură şi Q&A
Participă: Ioana Pîrvulescu
Moderator: Conf. univ. dr. Emanuela Ilie
 
12,30-14,00, Primăria Iaşi, Sala Mare
„Lansarea antologiilor de poezie şi proză ieşene”, lansare de carte
Participă: Conf. univ. dr. Antonio Patraş, lect. univ. dr. Doris Mironescu şi autorii selectaţi în antologii
 
13,00-15,00, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Sala de festivităţi
„Scriitori printre liceeni”, lectură şi Q&A
Participă: Denisa Comănescu, Ion Mureşan
Moderator: Prof. Manuela Beatrice Coţofan
 
13,00-15,00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Roşie
„Întîlnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii şi cititorii revistei
Participă: Gabriela Adameşteanu, Jan Koneffke
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
Moment muzical Colegiul Naţional de Artă Octav Băncilă Iaşi
Clara Lupaşcu – violoncel; Maria Sandu – vioară
Profesor corepetitor: Smaranda Acatrinei
 
15,00-16,30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi şi Q&A
Participă: Adriana Bittel, Georgi Gospodinov, O. Nimigean
Moderatoare: Simona Sora
 
16,00-17,00, Ateneul Tătăraşi, Galeriile de Artă
Lansarea cărţii Trei poduri peste lume
Autor: Principele Radu al României
Organizată de Ateneul Tătăraşi şi Editura Curtea Veche
Participă: Alteţa Sa Regală Principele Radu al României
Prezintă: Cercetător dr. Liviu Brătescu, directorul Ateneului Tătăraşi
 
16,30-17,00, Casa FILIT
„Prezentare Literaturfestival Berlin (Germania)”
Participă: Ulrich Schreiber
 
17,00-18,30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi şi Q&A
Participă: Sadie Jones, Florina Ilis, Nichita Danilov
 
17,00-20,00, Ateneul Tătăraşi, Sala Mare/Galeriile de Artă
„Romane pe văzute – literatură română şi germană pe ecran”
Proiecţie de film
Organizată de Ateneul Tătăraşi, în parteneriat cu Centrul Cultural German
 
19,00-20,30, Cărtureşti Palas
„Cafeneaua Publică – Cum să te lansezi în industria cărţii”, dezbatere
Organizată de Fundaţia Comunitară Iaşi
 
19,00-20,30, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: Scriitorii şi televiziunea”, dezbatere
Participă: Stelian Tănase, Mircea Dinescu, Florin Iaru, Cristian Teodorescu
Moderator: Cătălin Sava (TVR)
 
21,00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Concert simfonic
Program:
Enescu – Poema Română
Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră
Dirijor: Cristian Oroşanu
Solistă: Raluca Ştirbăţ, pian
Participă: Orchestra simfonică a Filarmonicii de Stat Moldova Iaşi
Organizat de Filarmonica de Stat Moldova Iaşi
 
21,00, Cinema Art House Central, etaj 6, cafenea
Concert „Music Sounds Better
Concert rock/alternative/indie
Participă: Cristina Schiopu (voce), Mihai Mahalu (chitară), Sorin Petrila (chitară), Marius Avadanii (chitară bas), Mihail Tabarca (percuţie)
 
Vineri, 25 octombrie
 
09,30-11,00, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iaşi
„Întîlnire cu liceenii”, lectură şi Q&A
Participă: François Garde
Moderatoare: Raluca Vîrlan
Organizat de Institutul Francez Iaşi, în cadrul Proiectului „Festivalul Primului Roman”
 
11,00-12,00, Colegiul Naţional „Costache Negruzzi” Iaşi, Sala de festivităţi
„Întîlnire cu liceenii”, lectură şi Q&A
Participă: Hervé Bel
Moderator: Prof. univ. dr. Simona Modreanu şi Raphaël Bruchet (lector de franceză)
Organizat de Institutul Francez Iaşi, în cadrul Proiectului „Festivalul Primului Roman”
 
11,00-13,00, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iaşi, Sala de festivităţi
„Scriitori printre liceeni”, lectură şi Q&A
Participă: Florina Ilis, Nichita Danilov
Moderatoare: Prof. dr. Miruna Raluca Bostan
 
11,00-13,00, Casa de cultură „Mihai Ursachi”, Sala „Diotima”
„Scriitori printre liceeni”, lectură şi Q&A
Participă: Doina Ruşti, Stelian Tănase
Moderatoare: Prof. dr. Mariana Purţuc, prof. Caliopia Hodorogea
 
11,00-13,00, Aula Universităţii Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iaşi
„Scriitori printre studenţi”, lectură şi Q&A
Participă: Filip Florian, Varujan Vosganian
Moderator: Simona Sora
 
11,00-13,00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Sala Ferdinand
„Lost in the original”, întîlnire profesională între studenţi şi profesori de la traductologie cu traducători
Participă: traducătorii invitaţi, studenţi şi profesori la traductologie
Moderatoare: Prof. univ. dr. Rodica Dimitriu
 
13,00-15,00, Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” Iaşi, Sala de festivităţi
„Scriitori printre liceeni”, lectură şi Q&A
Participă: Simona Popescu, Ştefan Baştovoi
Moderatori: Prof. Anca Dimitriu, prof. Daniela Liliana Zaharia
 
13,00-15,00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Roşie
„Întîlnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii şi cititorii revistei
Participă: Petru Cimpoeşu, Jean Mattern
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
 
14,00, Casa Dosoftei
„Întîlnire cu publicul”, lectură şi Q&A
Participă: Hervé Bel, Véronique Bourlon (directoarea Festival du Premier Roman din Chambéry)
Moderator: Prof. univ. dr. Simona Modreanu
Organizat de Institutul Francez Iaşi, în cadrul proiectului Festivalul Primului Roman
 
14,00-15,30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi poezie + dezbatere
Participă: Florin Iaru, Denisa Comănescu, Ion Mureşan
Moderator: Bogdan Creţu
 
16,00-17,30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi şi Q&A
Participă: Radu Pavel Gheo, Andrew Cowan, Ruxandra Cesereanu
Moderator: Paul Cernat
 
16,00-17,30, Lectoratul de franceză, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi
„Întîlnire cu studenţii”, lectură şi Q&A
Participă: François Garde
Moderator: Raphaël Bruchet
Organizat de Institutul Francez Iaşi, în cadrul Proiectului „Festivalul Primului Roman”
 
16,00-17,30, Institutul Francez Iaşi, Sala „Benjamin Fondane”
„Traducerea: trădată de original!” – conferinţă
Participă: Georges Bastin, profesor la Universitatea din Montréal
Moderator: Prof. univ. dr. Rodica Dimitriu
Întîlnire în limba franceză
 
17,00-19,00, Ateneul Tătăraşi, Galeriile de Artă
„Romane pe văzute – literatură română şi germană pe ecran”
Proiecţie de film
Organizată de Ateneul Tătăraşi, în parteneriat cu Centrul Cultural German Iaşi
 
17,30-18,00, Casa FILIT
„Prezentare Festival du Premier Roman-Chambéry (Franţa)”
Prezentare de festival literar internaţional
Participă: Véronique Bourlon
 
18,00-19,30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi şi Q&A
Participă: Ştefan Agopian, Cecilia Ştefănescu, Andrei Kurkov
Moderator: Marius Chivu
 
20.00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Literatură şi muzică. Eveniment dedicat scriitoarei Herta Müller”
Invitat: Ernest Wichner, director Literaturhaus Berlin
Moderator: Liviu Mihaiu
Gazdă: Cătălin Sava
 
21,00, Cinema ArtHouse Central, Cafenea
Concert de jazz: Gîrlea cvintet jazz – „Rhythm of the word & art painting”
Componenţă: Cristian Gîrlea (pian, sintetizatoare), Iulian Pavelescu (chitară), Adrian Trufia (bas), Constantin Stavrat (tobe), Mihaela Gîrlea (voce), Mihaela Pavelescu (artist plastic)
 
21,30, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Concert: Ada Milea, Anca Hanu, Cristi Rigman, Bobo Burlăcianu
 
23,00, Casa FILIT
„Noaptea albă de poezie şi jazz”, lecturi de poezie şi recital de jazz
Moderatori: Corina Bernic, Claudiu Komartin
Organizat de Asociaţia „Charta”, Salonul de Literatură Zero+ şi Institutul „Max Blecher”
 
Sîmbătă, 26 octombrie
11,00-13,00, Ateneul Tătăraşi (sala mare)
„Literatura la Ateneu”, lectură şi Q&A
Participă: Daniela Zeca, Cristian Teodorescu
Moderator: Marius Chivu
 
11,30, Sala Ferdinand, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”
„Editori străini/Editori români: întîlnire profesională”
Întîlnire profesională
Organizată în parteneriat cu Asociaţia Editorilor din România
 
12,00-14,00, Casa Dosoftei, la etaj
Întîlnire cu scriitorul Manuel Rico, lectură publică şi Q&A
Participă: Manuel Rico
Moderator: Prof. univ. dr. Dana Diaconu
Organizat de Institutul Cervantes din Bucureşti, Ambasada Spaniei în România
 
12,00-14,00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Roşie
„Întîlnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii şi cititorii revistei
Participă: David Vann, Andrew Cowan
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
 
12,00-13,30, Casa de Cultură din Paşcani, parter, Galeria de Artă
Lecturi publice în Paşcani, lecturi şi Q&A
Participă: Florina Ilis, Radu Pavel Gheo
 
14,00-15,30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi de poezie şi Q&A
Participă: Mircea Dinescu, Emil Brumaru, Ileana Mălăncioiu
Moderator: Conf. univ. dr. Daniel Cristea-Enache
 
16,00-17,30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi şi Q&A
Participă: Daniela Zeca, Jean Mattern, Andrea Bajani
Moderatoare: Luminiţa Corneanu
 
17,00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi, Librăria „Orest Tafrali”
Miniaturas de tiempos venideros. Poesía rumana contemporánea
Prezentarea antologiei de poezie românească, ediţie bilingvă, traducere de Cătălina Iliescu Gheorghiu, Vaso Roto Ediciones, 2013
Participă: Conf. univ. dr. Cătălina Iliescu Gheorghiu şi lect. univ. dr. Doris Mironescu
 
17,30-18,00, Casa FILIT
„Prezentare Literaturfestival Leukerbad (Elveţia)”
Participă: Hans Ruprecht
 
18,00-19,30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi + dezbatere
Participă: Gabriela Adameşteanu, Aris Fioretos, Varujan Vosganian
Moderator: Dan Shafran
 
20,00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: Întîlnire cu François Weyergans. Premiul Goncourt la Iaşi”, dezbatere
Participă: François Weyergans
Moderator: Cristian Tudor Popescu
 
 
21,30, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Texterioare
Concert Alexandru Andrieş şi invitaţii săi: Maria Ioana Mîntulescu, Berti Barbera, Sorin Romanescu
 
22,00, Baia Turcească
„DE.KOLECTI.F”, concert muzică electro
O noapte dedicată muzicii electronice germane şi franceze alături de Prosumer, regele neîncoronat al Panorama Bar din Berlin, şi Paradis, doi DJ din Paris care recontextualizează pop-ul francez. Totul cu concursul unui monstru autohton cu şase voci şi o mască, Rochiţe, şi proiecţiile video ale lui Dreamrec
Organizat de Goethe Institut, Institutul Francez din România, Rokolectiv
Cu sprijinul: Elysée Vertrag-Traité de l’Elysée, Federal Foreign Office Germany, Orange, Renault, Compania Fapt, Brain Events, Primăria Iaşi
În cadrul Semicentenarului semnării Tratatului de la Elysée
 
21,30, Art House Central, etajul 6, Cafenea
Proiectul muzical „Ad Ombra”, muzică ambiental-simfonică
Participă: George D. Stănciulescu
 
Duminică, 27 octombrie
 
12,00-14,00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Roşie
„Întîlnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii şi cititorii revistei
Participă: Ruxandra Cesereanu, Andrea Bajani
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
 
14,00-16,00, Aula „Mihai Eminescu”, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iaşi
„Două premii Goncourt în dialog”
Întîlnire cu tema premiului Goncourt şi lansarea Proiectului „Premiul Goncourt, ediţia românească”
Participă: François Weyergans şi François Garde; prezentarea proiectului „Premiul Goncourt, ediţia românească” de către Raphaël Bruchet
Moderator: Alexandru Călinescu
Organizată de Institutul Francez Iaşi, în cadrul Proiectului „Festivalul Primului Roman”
 
15,00-16,30, Casa FILIT
„Scriitorii în centru”, lecturi şi Q&A
Participă: Doina Ruşti, Simona Popescu, David Vann
Moderator: Cosmin Ciotloş
 
15,00-17,00, Punct de plecare: Casa FILIT
Relatări 2, performance de Matei Bejenaru realizat în colaborare cu percuţionistul Paul Gradinaru
Participă: Matei Bejenaru şi Paul Grădinaru
 
17,00-19,00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: Scriitor în Est”, dezbatere
Participă: Ştefan Baştovoi, Attila Bartis, Georgi Gospodinov, Andrei Kurkov
Moderator: Luca Niculescu
 
19,00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Festivitatea de închidere a FILIT”
Moderator: Cătălin Sava (TVR)
Festivitatea decernării Premiului liceenilor ieşeni
 
20,00, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Gala extraordinară de operă, operetă şi musicaluri celebre
Eveniment organizat de: Opera Naţională Română Iaşi
 
Evenimente permanente
 
25-27 octombrie (în intervalul 14,00-20,00)
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi, Sala Paşilor Pierduţi
Salonul de carte Bookfest în cadrul FILIT
 
23-27 octombrie (în intervalul 14,00-20,00), Casa FILIT
„Scrie-ţi povestea în Iaşi”, atelier de scriere creativă
Coordonat de Andreea Banciu
Organizat de Revista SemneBune
 
23-27 octombrie, Casa FILIT
„Catʼs Cradle for a character – Donate words for Phyllitropos / Leagănul pisicii pentru un caracter. Donaţi cuvinte pentru Phyllitropos”
Atelier de scriere creativă
Coordonat de Marius Sidoriuc
 
23-27 octombrie, Casa FILIT
Expoziţie foto „117 Scriitori români” de Mircea Struţeanu
Expoziţie de fotografie şi prezentare album 117 Scriitori români
 
23-27 octombrie, Cinema ArtHouse Central, Galerii
„Cărţile sînt ochi şi urechi la FILIT”
Expoziţie de grafică realizată de Ioniţă Benea, Andrei Dumitriu, Alexandra Panciuc, Larissa Danilov, Bogdan Grozavu şi alţi colaboratori Alecart
 
23-27 octombrie, Institutul Francez Iaşi, spaţiul de expunere
Instalaţia foto-audio România printre rînduri...
Organizat de Asociaţia Communication interculturelle et Muséale avec l’Europe Centrale et Orientale (CIM&CO), Universitatea Paris-Sorbonne – Lectoratul de Limbă, Literatură şi Civilizaţie româneşti şi Institutul Limbii Române, Bucureşti, în parteneriat cu Institutul Francez Iaşi
 
23-27 octombrie, Muzeul „Vasile Pogor”, parter
„Feţele necunoscute ale lui Cezar Petrescu: portrete grafice inedite”
Expoziţie temporară
Coordonată de Andreea Tacu, muzeograf
Organizată de Muzeul Literaturii Române Iaşi
 
23-27 octombrie, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iaşi, Spaţiul expoziţional, etajul 1, sediul central
„Literatura română pe meridianele lumii”, expoziţie de carte
Organizată de Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iaşi
 
23-27 octombrie, Galeriile Fundaţiei Regale (Cupola Bibliotecii Centrale Universitare, etajele 4-5-6)
„Salonul Artelor Vizuale Ieşene”, expoziţie
Organizată de Uniunea Artiştilor Plastici, Filiala Iaşi, în parteneriat cu Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iaşi