Festivalul Filmului European „se vede” de acasă

5 iunie 2020
Festivalul Filmului European „se vede” de acasă jpeg

În acest context ieșit din comun, cea de-a 24-a ediție a FFE se mută din sălile de cinema în spațiul online și oferă acces gratuit de pe 8 pînă pe 21 iunie pe două platforme: în perioada 8-16 iunie pe platforma FFE.ro, iar între 17-21 iunie pe platforma TIFF Unlimited. 

24.FFE vine cu o selecție de scurtmetraje europene (EUShorts) curatoriată de Andrei Tănăsescu, directorul artistic al acestei ediții, cu o vastă colecție de filme realizate de regizori români în izolarea cauzată de pandemie (Cinem@casa), dar și cu dialoguri live cu realizatorii filmelor, moderate de critici de film.

Cinem@casa – FFE continuă tradiția de a invita regizorii români să preia rolul simbolic de ambasadori ai cinematografiei europene, iar anul acesta am invitat mai mulți regizori români să realizeze filme în contextul autoizolării impuse de criza sanitară. 21 de regizori au acceptat să participe și să împărtășească publicului viziunea lor ca răspuns la criză: Alexandru Solomon, Alina Manolache, Andra Tarara & David Schwartz, Andrei Inizian, Bogdan Mureșanu, Bogdan Theodor Olteanu, Laura Pop, Marius Olteanu, Matei Branea, Matei Monoranu, Mona Nicoară & Edin Vélez, Paul Negoescu & Ana Drăghici, Radu Jude, Ruxandra Ghițescu, Sofia Neleaga, Teona Galgoțiu, Vlad Petri și Vlad Popa.

Începînd cu 8 iunie, aceste filme vor fi prezentate cîte unul pe zi, pe platforma FFE.ro, iar în perioada 17-21 vor putea fi văzute și pe platforma TIFF Unlimited.

„Invitația trimisă către cineaștii români a pornit mai întîi ca un impuls moral într-o perioadă incertă pentru întreaga industrie cinematografică. Răspunsul lor pozitiv ne încîntă nespus de mult – nu doar pentru că proiectul cuprinde mai multe generații de regizori (consacrați și debutanți), dar și pentru că a generat o selecție diversă: animație, ficțiune, documentar, eseu. Nivelul înalt (conceptual și calitativ) al filmelor subliniază talentul cineaștilor români și confirmă necesitatea de a sprijini arta cinematografică în orice fel.” (Andrei Tănăsescu, directorul artistic al 24.FFE)

EUShorts – aduce în atenția publicului o selecție de scurtmetraje europene, o veritabilă panoramă a multiculturalității și creativității cinematografice europene, a problemelor, preocupările și aspirațiilor Europei de ieri și de azi.

Cinefilii vor putea vota filmul preferat, iar filmului care va aduna cele mai multe voturi i se va acorda, la sfîrșitul Festivalului - Premiul Publicului, un premiu onorific, de popularitate. Scurtmetrajele europene vor putea fi vizionate pe platforma TIFF Unlimited în perioada 17-21 iunie, iar programul complet va fi devoalat curînd. 

„Mă bucură mult faptul că am reușit să provocăm și să sprijinim regizorii români în realizarea unor filme care oferă o reprezentare cinematografică a perioadei dificile pe care o traversăm, dar și că am reușit, și aici menționez și ajutorul important primit de la partenerii noștri, să organizăm această ediție online, extinzînd accesul publicului de oriunde din România și din afara țării la acest conținut valoros.” (Anca Hrab, coordonator FFE, ICR)

„Europa nu și-a pierdut inspirația în timpul pandemiei. O dovedesc în fiecare zi artiștii și creatorii care au găsit alternative pentru a se apropia de public în perioada de distanțare socială. Nu ne așteptăm la mai puțin de la Festivalul Filmului European: avem o ediție foarte specială și sîntem bucuroși să fim alături de cinefili și în acest an.” (Cristian Buchiu, Șeful Reprezentanței Comisiei Europene în România)

Festivalul Filmului European este organizat de Institutul Cultural Român, cu sprijinul financiar al Reprezentanței Comisiei Europene în România, în parteneriat cu EUNIC România, ambasadele, centrele și institutele culturale europene și TIFF Unlimited.


mona jpg jpeg

Filmele realizate în cadrul secțiunii Cinem@casa:

Alexandru Solomon – Călătorii reciclate / Recycled Travels

Alina Manolache – Sînt aici / I am here

Andra Tarara & David Schwartz – Ținutul care nu doarme niciodată / The Land That Never Sleeps

Andrei Inizian – 22 mai, lună nouă / May 22, New Moon

Bogdan Mureșanu – The Merry-go-round

Bogdan Theodor Olteanu – Ananas / Pineapple

Laura Pop – Atrii, ventricule / Atriums, Ventricles

Marius Olteanu – Unthinking. Unfeeling

Matei Branea – Exterior în izolare

Matei Monoranu – Viața unui triunghi / A Triangle Life

Mona Nicoară & Edin Vélez – Keep Your Splendid Silent Sun / Păstrează–ți soarele splendid și tăcut

Paul Negoescu & Ana Drăghici – Școlile nu se mai deschid / Schools will not reopen

Radu Jude – Stimați oameni de cultură / Dear Intelectuals

Ruxandra Ghițescu – Iepurele și pisica / The Rabbit and Cat

Sofia Neleaga – Jurnal de cabină / Projection Booth Diary

Teona Galgoțiu – Elefant departe / Elephant far away

Vlad Petri – Cerbul a trecut prin fața mea / The Deer passed in front of me

Vlad Popa – Jurnal cu mama / Diary with my Mother

Imagini din filmele de mai sus sînt disponibile spre descărcare aici.

Filmele acestei secțiuni au fost realizate cu sprijinul financiar al Reprezentanței Comisiei Europene în România și al Institutului Cultural Român.

Foto: imagine din filmul Keep Your Splendid Silent Sun / Păstrează–ți soarele splendid și tăcut (Mona Nicoară & Edin Vélez)

image png
Cum se calculează cotele la pariurile sportive – explicație simplă pentru oricine
Pentru mulți pariori, cota afișată lângă un meci pare doar un număr care arată cât pot câștiga. În realitate, cota este rezultatul unui proces matematic și statistic complex, în care sunt analizate probabilități, date istorice și comportamentul pieței.
anunt dilema jpg
Începînd din 7 martie ne puteți găsi pe noul site: www.dilema.ro
Începînd din 7 martie ne puteți găsi pe noul șițe: www.dilema.ro
telefoane samsung galaxy s23 ultra jpg
Ai nevoie de un nou smartphone? Comandă telefoane Samsung Galaxy S23 Ultra aici!
Pentru a vedea specificațiile telefonului este necesar să alegi brandul, modelul, condiția estetică a produsului, culoarea și spațiul de stocare.
Depresia jpg
Depresia: semne, simptome și cauze
Sperăm ca această problemă de sănătate să stea cît mai departe de tine.
Header anvelope jpg
Cum să-ți alegi corect anvelopele de iarnă
Dacă pneurile au taloanele prea moi pentru greutatea mașinii.
Păcănele pe bani reali și cazinourile online jpg
Păcănele pe bani reali și cazinourile online
Jocurile de noroc sînt legate de speranța unui cîștig online.
ruj rezistent 24 ore jpg
Christmas tree landscape png
Cadouri de Crăciun pentru cei mai buni prieteni. 3 idei pe care o să le adore și Moșul
Dacă în cercul de prieteni aveți iubitoare de beauty, un calendar advent este o idee minunată.
poza2 jpeg
Industria IT în România: Joburi și Tendințe în Tehnologie
În plus, se observă o creștere a numărului de femei angajate în domeniul IT, ceea ce reflectă o schimbare pozitivă în dinamica forței de muncă în acest sector.
dilema jpg
Cu ce se diferențiază casele de pariuri online
Alegînd o casă de pariuri cu un sistem de suport bine pus la punct, vei depăși mai ușor anumite momente dificile iar problemele pe care le vei întîmpina vor fi rezolvate mai rapid.
pexels andrea piacquadio 941555 jpg
Stresul de sărbători. Cum să îi faci față mai ușor
Amintește-ți că cel mai potrivit cadou pentru mama este, de cele mai multe ori, veselia și buna dispoziție din ziua de Crăciun, cu toată familia la masă.
The Veils Poster Web jpg
Finn & Oigăn, solo
Originar din Londra dar relocat în Noua Zeelandă, Finn Andrews este compozitor și multi-instrumentist.
ILUMA Stardrift KV Landscape jpg
Philip Morris International lansează în România prima ediție limitată IQOS ILUMA – descoperă IQOS ILUMA STARDRIFT
Philip Morris International (PMI) lansează la finalul acestei luni IQOS ILUMA STARDRIFT, prima ediție limitată a celui mai inovator produs din portofoliul său de alternative fără fum.
Grand Hotel Europa  poza 1 jpg
Grand Hotel Europa sau adevărul minciunilor la persoana întîi
Cu atît mai puțin unul în vogă ca autoficțiunea, explorat de nume mari ale ultimelor decenii precum Annie Ernaux sau Karl Ove Knausgård.
foto alex galmeanu jpg
dragostea, regim urban
Poate pentru că dimineața am intrat la loc în mine
ce rol are vitamina e jpg
Top 3 cele mai frecvente probleme ale pielii și cum le poți combate
Nu uita să faci schimbări și în alimentație: consumă produse cu indice glicemic mai scăzut și evită excesul de lactate.
featured image (7) jpg
un parfum clasic de barbati jpg
Idei de cadouri pentru bărbații din viața ta - ce să le dăruiești, în funcție de relația dintre voi
Așa că, o idee bună este să notezi fiecare link pe care ți-l trimite amicul tău, pentru a fi mai ușor să îi găsești cadoul ideal.
DilemaVeche (2) (3) jpg
Aproximativ 33% dintre parfumurile masculine sînt folosite de femei! Ce ingrediente au astfel de parfumuri?
Foarte apreciate sînt și parfumurile orientale pentru bărbați, care au note unice, catifelate, arome de vanilie și alte condimente minunate.
alege o crema pentru tenul uscat jpg
6 produse de îngrijire care să nu îți lipsească din trusa cosmetică
Toate acestea au proprietăți extraordinare și te pot ajuta să îți menții pielea tînără și frumoasă pentru cît mai mult timp.
AM jpg
Depresie
Cum să nu fiu mohorît
caserole mancare unica folosinta snick ambalaje jpg
Caserole pentru mîncare de unică folosință disponibile la Snick Ambalaje
Acest concept este unul care reușește să atragă mulți clienți, consumatori totodată.
Bulucz jpg
Relicve, ustensile
Tocmai îmi vin în minte spălarea picioarelor, Ciubotele lui van Gogh
IQOS x DIPLOMA 5 jpg
Omid Ghannadi, creatorul instalației IQOS x DIPLOMA: Apreciez că sînt companii care se implică atît de vizibil în sprijinul comunității
El este omul din spatele instalației imersive IQOS proiectată special pentru ediția de anul acesta a festivalului DIPLOMA.

Parteneri

casa tara facebook jpg
A lăsat Bucureștiul pentru viața la țară și și-a construit casa visurilor: „N-aș mai da-o pe viața de la oraș”
O femeie care a renunțat la viața agitată din București pentru liniștea de la țară a devenit virală pe Facebook, după ce a povestit cum și-a construit casa visurilor și de ce consideră că mutarea a fost cea mai bună decizie din viața ei. Românca a oferit detalii despre locuința ridicată de la zero,
banner andreea balan jpg
Andreea Bălan, nuntă spectaculoasă! 250 de invitați și un decor de vis cu peste 30.000 de flori: „Am patru rochii de mireasă”
Andreea Bălan (41 de ani) va îmbrăca rochia de mireasă în această duminică, pe 10 mai, și va păși spre altar pentru a se cununa religios cu alesul inimii ei, tenismenul Victor Cornea.
ana barbosu podium europene jpg
Prima reacție a Anei Bărbosu, după ce a fost suspendată provizoriu. Va contesta decizia în scandalul de dopaj
Ana Maria Bărbosu nu a fost găsită la adresa declarată în timpul a trei controale antidoping efectuate pe parcursul unui an.
Heather Locklear  foto   Instagram Ava Sambora jpg
Sunt ca două surori! La 64 de ani, actrița Heather Locklear îi face concurență fiicei de nici 30 de ani!
Heather Locklear demonstrează că timpul pare să fi stat în loc pentru ea. La 64 de ani, celebra actriță din serialul „Melrose Place” a atras toate privirile după ce s-a fotografiat alături de fiica sa, Ava Sambora, iar imaginile i-au făcut pe fani să spună același lucru: „Par două surori!”
mers pe bicicleta foto pexels png
Piste de biciclete pe două străzi importante din București. Sectorul 1 intră în proiectul de modernizare al Capitalei
Primăria Sectorului 1 se alătură proiectului municipalității de modernizare a Bulevardul Ion Mihalache și Calea Griviței, urmând să finanțeze, din fonduri europene, realizarea unor piste de biciclete pe cele două artere importante din Capitală.
image png
Reguli stricte la un liceu din Cluj. Fără unghii false, extensii sau părul vopsit strident. Interdicții și pentru ținutele considerate „provocatoare”
Un liceu din Cluj-Napoca a introdus un regulament intern cu reguli vestimentare și de aspect fizic considerat printre cele mai stricte din mediul preuniversitar, stabilind norme clare privind ținuta elevilor, accesoriile permise și chiar modul în care aceștia își pot purta sau colora părul.
Castelul Bran FOTO Discover Brașov jpg
Castelul Bran, în mâinile americanilor: cine e omul de afaceri care a preluat controlul domeniului din inima Transilvaniei
Omul de afaceri american Joel Weinshanker, cunoscut pentru rolul său central în administrarea moștenirii lui Elvis Presley, a preluat participația majoritară a companiei care administrează Castelul Bran, una dintre cele mai vizitate atracții turistice din România.
grecia christian tour jpg
Grecia înregistrează cifre spectaculoase în turism și estimează deja câți turiști va primi în 2040
Numărul vizitatorilor străini în Grecia a ajuns la 43,31 milioane anul trecut, o creştere cu 6,4% faţă de 40,69 milioane în 2024, aceste evoluţii contribuind la avansul cu 9,4% al veniturilor din turism
Odorizant de cameră  FOTO Shutterstock
Oncologii avertizează asupra unui pericol invizibil: produsul din casele noastre pe care ar trebui să nu-l mai folosim
Mai mulți medici oncologi atrag atenția că unele produse utilizate zilnic în gospodării ar putea contribui, în timp, la creșterea riscului de expunere la substanțe chimice potențial dăunătoare, inclusiv asociate cu un risc crescut de cancer.