De marcat în agendă: meciul Carlsen-Karjakin

31 octombrie 2016   Dileme on-line
Content image

De marcat în agendă: meciul Carlsen-Karjakin

  • Data începerii: 11 noiembrie 2016.
  • Locul desfăşurării meciului: The Fulton Market in the Seaport District, Manhattan, New York.
  • Miza: Titlul de campion mondial la şah.
  • Fondul de premiere: peste 1,1 milioane de dolari americani.
  • Protagoniști: Actualul campion mondial, Magnus Carlsen, Norvegia, născut pe 30 noiembrie 1990; Şalangerul Serghei Karjakin, Rusia, născut pe 12 ianuarie 1990.
  • Întîlniri directe: Cei doi au jucat pînă acum 21 de partide clasice de şah, Carlsen a cîştigat patru iar Karjakin o partidă. Restul au fost remize.
  • Durata meciului: Se joacă 12 partide, pînă pe 28 noiembrie. Dacă scorul e egal 6 - 6, partidele de departajare se joacă pe 30 noiembrie, în ziua în care Carlsen face 26 de ani.
  • Site oficial: http://nyc2016.fide.com
  • Cum se poate urmări meciul: Pe lîngă biletele pentru meci (care pot costa între 150 și 3.000 de dolari, în funcție de numărul de partide vizionate și de condiții - loc în sală, lojă etc.), organizatorii permit preluarea live a unui stream video de către site-urile partenere.
  • Nu este clar dacă șefului FIDE, controversatul Kirsan Ilyumzhinov, i se va permite să vină la meci. El e pe lista neagră a Trezoreriei americane pentru afaceri cu banca centrală a Siriei. Pe cînd era președinte al republicii ruse Calmîchia, Kirsan Ilyumzhinov a susținut că a fost răpit de extratereștri, dus pe o planetă și adus înapoi pe Pămînt.
  • Pînă acum, printre cei ce şi-au anunţat prezenţa la meci se numără Bill Gates şi Mark Zuckerberg. Dar organizatorii spun că ar vrea să îl aducă și pe cîștigătorul scrutinului din 8 noiembrie pentru Casa Albă.
  • Meciul anterior pentru titlul mondial jucat la New York a fost în 1995, în clădirea World Trade Center. S-au înfruntat atunci Garry Kasparov şi Viswanathan Anand.
  • Ultimele evenimente: Magnus Carlsen se antrenează în Caraibe, iar Serghei Karjakin în Florida. La sfîrşitul lui octombrie, Carlsen a jucat online un meci de blitz cu americanul Nakamura pe care l-a cîştigat cu scorul de 16,5 - 10,5. Karjakin a declarat la începutul lunii că dacă doreşte să cîştige meciul, Carlsen va trebui să joace “cel mai bun şah din viaţa lui”. Și o mică picanterie: dacă accesaţi sergeykaryakin.com veţi fi automat redirecţionaţi pe magnuscarlsen.com.

Content image

Diagrama săptămînii

Soluția diagramei 31 va fi publicată săptămîna viitoare, în cadrul rubricii online “În alb și negru”.

Soluția diagramei 30: 1... Dxe4! 2. Dxe4 Cxh3+ 3. Rh1 Tf1+ 4. Rg2 Tf2+ 5. Rxh3 (sau 5. Rh1) Th2#.

Ionuţ Iamandi este jurnalist la Radio România Actualităţi.

Mai multe