Marius CHIVU | Cu bicicletă la cap
20 Aprilie 2010
Cu bicicletă la cap
„I don't believe in Peter Pan
Frankenstein or Superman
All I wanna do is
Bicycle bicycle bicycle”
Queen, Bicycle Race
A fost o vreme cînd bicicletele erau picioarele copilăriei. Cei care nu aveau propriile roţi cu lanţuri numite familiar „bicle” (în anii `80, Pegas-urile Practic sau Comoda se vindeau pe sub mînă, nu mai vorbesc de semicursiere), fie le împrumutau de la vecini pentru o tură în jurul blocului, fie le furau de la bunici cînd aceştia erau prinşi cu zilele pe la vreo coadă.
Astăzi bicicleta (în varianta mountain-bike) este vehicul de sport extrem sau de-a dreptul un eco-statement.
Oamenii cu bicicletă la cap sînt – fără nici o dilemă – superiori. Pentru că au curaj să înfrunte oraşul / realitatea / lumea fără xenon, fără parbriz, fără centură de siguranţă, fără airbag sau aer condiţionat. Şi n-au nevoie de sute de cai putere şi de 4X4 pentru a se deplasa prin viaţă. Corpul lor e un motor suficient de puternic, iar mintea, suficient de aerisită pentru a pedala îndelung şi în profunzime.
Pentru că ne sînt simpatici şi îi admirăm, le dedicăm, de mîine, acest colţ de site!
Puteți vedea o galerie de fotografii cu biciclete prin lume, realizate de Marius CHIVU, aici.
PUBLICITATE
La jumătatea lunii trecute, mai multe site-uri şi-au întîmpinat cititorii cu o pagină neagră şi un mesaj de avertisment. A fost o mică-mare grevă: timp de o zi, versiunea în engleză a Wikipaedia (cea mai mare enciclopedie liberă), dar şi alte site-uri importante au rămas inaccesibile.
citiţiLa teve, pe burtieră: „În curînd – imagini inedite: un primar italian a căzut pe marmura din Focşani“. Păi, da, probabil a crezut că e de Carrara. (L. V.)
Iulian Apostol (fotbalist): „Cînd îmi voi găsi o echipă, ne vom pune la masă şi vom negocia ca bărbaţii, dacă sîntem bărbaţi. Dacă sîntem femei, ne ducem la club de femei. Îmi place să stau de vorbă cu oameni care sînt bărbaţi“… (A. M. S.)
Printre fenomenele la care nu ştiu să răspund – există mult mai multe decît se crede – este şi acesta: de ce nu se omologhează în Cartea Recordurilor performanţa acelei adolescente olandeze care, la 16 ani, a făcut ocolul lumii singură, într-o barcă? Se invocă vîrsta ei, e prea minoră… Dau ocol îndelung întrebării şi, oricît ar fi de scandalos, nu ştiu ce atitudine să iau. (R. C.)
citiţi










cu bicicleta prin bucuresti
adăugat de robotor la data de 25 Aprilie 2010 10:04:46
ma bucur f tare ca a aparut rubrica asta. dar eco? putin imi pasa de planeta si mizeriile ecologistilor, eu merg cu bicicleta pentru ca ajung mai repede decat cu masina si pentru propria mea placere. oameni superiori? fii serios. cu afirmatii de genul asta nu faci decat sa-ti pui in cap oamenii normali, pentru care bicicleta nu e nici o fita, nici ultima sansa de supravietuire a pamantului. esti sigur ca te dai cu bicla din motivele potrivite? poate nu-i de tine sportul asta.
si pe nas
adăugat de carminix la data de 21 Aprilie 2010 11:04:36
imi place ideea rubricii, in trend eco - fara doar si poate :) . poate si in ciuda faptului ca intru in categoria celor ce stiu sa pedaleze doar... pe loc. dar, fiindca am deja bicicleta pe nas de ani buni, iar nasul tine tot de zona capului, tin la a-mi imagina ca oameni cu bicicleta la cap sunt si cei ce nu stiu sa se mentina in echilibru pe doua roti. parol!
lejeritatea superioritatii
adăugat de eteindian la data de 20 Aprilie 2010 07:04:17
nu's fan mbike, visez la timpul cand Bucurestiul va arata asa: http://thesartorialist.blogspot.com/search/label/Bicycles
Mai bine mai tarziu....:)
adăugat de Razvan Salomia la data de 20 Aprilie 2010 03:04:37
Mai bine mai tarziu....:)
mai tirziu decit ce?
adăugat de marius chivu la data de 20 Aprilie 2010 08:04:14
dat fiind ca site-ul acesta functioneaza de doua saptamini :)